Çka tregojnë të brendshmet për shëndetin e grave? - Klan Kosova


Na ndiqni në:


Get it on Google Play Download on the App Store

Çka tregojnë të brendshmet për shëndetin e grave?

NULL NULL
29.04.2023 22:38
Të brendshmet

Nëse keni vërë re ndonjëherë njolla të ngjashme me ato që i bën zbardhuesi në të brendshmet tuaja, atëherë nuk jeni e vetmja.

Shumë gra në rrjetet sociale kanë treguar se iu ka ndodhur të shohin diçka të tillë.

Rebecca Ingalls, eksperte e shëndetit të grave në ShBA tha se para se të hyni në menopauzë, një vaginë e shëndetshme është menduar të jetë acidike, shkruan The Sun, transmeton Klankosova.tv.

Ajo shpjegoi se ky acid krijohet nga mikroorganizmat ndihmës të quajtur “lactobacilli”, të cilët mbrojnë kundër mikroorganizmave të dëmshëm.

Arsyeja pse të brendshmet tuaja ndryshojnë ngjyrën dhe në to ka shenja është sepse pambuku është i ndjeshëm ndaj acidit.

Rebecca shtoi se kjo nuk do të thotë që ju duhet të filloni të pastroni vaginën brenda.

“Vetëm pastrojeni jashtë, me ujë dhe sapun të butë, pa aromë, në mënyrë që vagina të pastrohet me aciditetin”, është shprehur tutje ajo.

Rrini të informuar mbi zhvillimet kryesore duke u bërë pjesë e komunitetit tonë në Viber.

BONUS: Merreni aplikacionin tonë në Android dhe iOS.