Na ndiqni në:


Get it on Google Play Download on the App Store

City shkruan historinë, e fiton Ligën e Kampionëve për herë të parë (VIDEO)

NULL NULL
10.06.2023 22:29

Manchester City e ka fituar trofeun e Ligës së Kampionëve, pasi në finale e mposhti Interin me rezultat minimal 1-0.

Golin e vetëm për Qytetarët e shënoi Rodri në minutën e 68’.

Ndeshja është përshkruar me shumë raste të krijuar nga dy anët gjatë gjithë ndeshjes. Rastin e parë serioz në ndeshje e pati City me anë të Bernardo Silvas, në minutën e 5’, por që i njëjti nuk e gjeti cakun e golit. Gjatë pjesës së parë tentoi edhe Erling Haaland, por që goditja e tij shkoi direkt në portier.

Në pjesën e dytë, City e gjeti golin më në fund në minutën e 68’, me anë të Rodrit, i cili realizoi një gol të bukur. Interi menjëherë pati mundësi ideale me Romelu Lukakun, i cilli nuk gjeti golin.

Lukaku pati edhe një moment tjetër në minutën e 88’, por goditi plogësht në portier.

Kështu ndeshja në fund përfundoi me rezultat 1-0 në favor të Cityt.

City me këtë rast shkruan historinë, duke e fituar këtë trofe për herë të parë në histori të klubit. /Klankosova.tv.


FT: City fiton me rezultat 1-0.

88′ Romelu Lukaku me mundësinë më të mirë në ndeshje për Interin. Lukaku nga afërsia nuk arriti të gjejë golin.

68′ Manchester City ka kaluar në epërsi ndaj Interit, me golin e Rodrit, i cili realizoi me një gjuajtje të bukur.

60′ Ka kaluar një orë lojë në stadiumin “Ataturk”, ende s’ka ndryshim të rezultatit. City është duke e dominuar ndeshjen por pa gjetur cakun e golit.

59’ Lautaro Martinez pati një mundësi të artë, pasi pati një lëshim një mbrojtjen e Cityt. Por argjentinasi gjuajti direkt në portier.

50’ Kanë kaluar pesë minuta nga fillimi i pjesës së dytë. Ende vazhdon të jetë rezultati i njëjtë, pa gola.

46′ Ka filluar pjesa e dytë në finalen Inter-City që po zhvillohet në Stamboll.

45′ Ka përfunduar pa gola pjesa e parë e ndeshjes finales në mes Manchester Cityt dhe Interit. Skuadra e Cityt ishte me rrezikshme, me Erling Haalandin, i cili tentoi me një goditje të fortë, por që portieri i Interit Andre Onana ishte në vend. Rast të mirë pati edhe Bernardo Silva në minutën e 5’, me një gjuajtje që përfundoi afër shtyllës. Ndërkohë Interi provoi me disa raste të lehta, por pa rrezikuar portën e Qytetarëve.

35′ Kevin de Bruyne është larguar nga loja, pasi pësoi një lëndim. Në vend të tij është inkuadruar Phil Foden.

26′ Erling Haalandi e ka rrezikuar portën e Interit për herë të parë në ndeshje, por porteri i Interit Andre Onana ishte në vend. Haaland u shërbye shumë mirë nga Kevin de Bruyne.

20′ Kanë kaluar 20 minuta nga fillimi i ndeshjes. Interi është duke u përpjekur që ta thyejë dominimin që pati në fillim City. Deri më tani Interi ka tentuar tri herë për të shënuar, teksa City një herë.

10′ Në dhjetë minutat e parë, Qytetarët janë duke e dominuar ndeshjen. Mundësia e vetme ishte nga Bernardo Silva në minutën e 5’.

6’ City është skuadra që rrezikon së pari, me Bernardo Silvan që depertoi në 16-metershit e Interit, por që goditja e tij shkoi afër shtyllës pingule.

5′ Në pesë minutat e parë është duke u zhvilluar një lojë e qetë, me më shumë duele në mesfushë.

1’ Ka filluar ndeshja mes Manchester Cityt dhe Interit në stadiumin “Ataturk” në Stamboll.

May be an image of crowd


20:30 – Onana: City ekip i fortë, por Interi do ta fitojë finalen

Andre Onana pranon se Manchester City është ‘skuadra më e fortë në botë’, por Interi do të synojë të fitojë finalen e Champions League nëse ‘luan pa frikë’.

Ndeshja fillon në stadiumin Ataturk në Stamboll, duke filluar nga ora 21:00.

“Ambicia është të fitojmë. Ne jemi një ekip i fortë, ne jemi Inter dhe synojmë gjithmonë të fitojmë”, tha Onana për Sky Sport Italia.

“Ne jemi kundër ekipit më të fortë në botë, por kur jemi në finale, mund të fitojmë. Pres të jetë një ndeshje e vështirë, më e vështira e pesë apo gjashtë viteve të fundit, por nëse qëndrojmë së bashku si ekip, mund ta kthejmë trofeun në Milano”.

“Siç kam thënë gjithmonë, City është i fortë, por ne duhet të bëjmë punën tonë, të mbrohemi mirë, të luajmë pa frikë kur jemi në top. Nuk e di se si, por ne duhet të fitojmë sot”.

20:00 – Shpërthen zjarri në një ndërtesë afër stadiumit (VIDEO)

Zjarrfikësit janë dërguar për të shuar zjarrin e ndezur në një ndërtesë rreth një milje larg stadiumit Ataturk në Stamboll përpara finales së Ligës së Kampionëve.

Tymi nga flakët mund të shihej duke lëvizur mbi tribunat në stadium pak më shumë se dy orë përpara fillimit të ngjarjes kryesore të sezonit për futbollin evropian të shtunën mbrëma.

Trofeu i Ligës së Kampionëve arrin në stadium

May be an image of football, american football and text

 

FORMACIONET ZYRTARE:


Statistika:

  • Manchester City ndodhet në një finale për herë të dytë në Ligën e Kampionëve.
  • Interi synon trofeun më të rëndësishëm evropian për herë të katërt. Interi gjithashtu do që të jetë skuadra e vetme italiane që fiton një trofe evropian pas dështimeve të Romës dhe Fiorentinës.
  • Ndërsa Interi do të kërkojë të çojë titullin në Itali, City do të dëshirojë të kompletojë tripletën.
  • Interi e fitoi për herë të fundit Ligën e Kampionëve në vitin 2010 kur mundi Bayern Munich 2-0 në “Santiago Bernabau” në Madrid.
  • Kjo ishte paraqitja e tyre e parë në një finale të Champions League / Kupës Evropiane që nga viti 1967, kur ata u mundën 2-1 nga Celtic në Lisbonë. Megjithatë, ata e kishin fituar kompeticionin në sezone të njëpasnjëshme, duke mposhtur Real Madridin 3-1 në 1964 dhe duke mbrojtur titullin në 1965 me një fitore 2-1 ndaj Benficas në “San Siro”. Interi ka shijuar gjithashtu suksesin evropian në vitet ’90 kur fitoi Kupën UEFA në 1991, 1994 dhe 1998.

Rruga për në finale

Interi u kualifikua në Ligën e Kampionëve pasi përfundoi i dyti në Serie A ndaj AC Milan. Ata u përballën me Bayern Munich, Barcelonën dhe Viktoria Plzen në Grupin C, që ishte grupi i sivjetmë i vdekjes. Interi përfundoi nënkampion në grup me tre fitore, një barazim dhe dy humbje. Interesante, të dyja humbjet e tyre në fazën e grupeve erdhën nga Bayerni, i cili arriti një rekord 100 për qind të fazës së grupeve.

Ndërsa City u përball me kundërshtarët gjermanë për të arritur në gjysmëfinale, Inter shkoi në Portugali. Skuadra italiane mposhti Porton me një fitore të përgjithshme 1-0, përpara se të siguronte kalimin në gjysmëfinale me një fitore të përgjithshme 5-3 ndaj Benficas.

Interi u përball me rivalët e qytetit Milan për një vend në finale, dhe ia doli falë një fitoreje 3-0 ndaj ish-kampionëve evropianë dhe organizoi një takim të parë me Cityn.

Lautaro Martinez përfundoi si golashënuesi më i mirë i Interit me 24 gola në të gjitha garat, i ndjekur nga dy ish-sulmues të Premier League. Romelu Lukaku ka arritur në 13, numër i njëjtë me ish-yllin e Cityt, Edin Dzeko.

  • Martinez ka tentuar më së shumti gjuajtje, me 121 tentime nga 50 ndeshje. Dzeko ka 73 goditje nga 45, ndërsa Lukaku ka vetëm 50, por ka luajtur vetëm 32 ndeshje. Megjithatë, belgu ka përqindjen më të lartë të konvertimit të golave (26%) dhe saktësinë e gjuajtjes (54%) nga të tre.
  • Argjentinasi Martinez ka gjithashtu numrin më të madh të asistimeve me nëntë këtë sezon. Por rreziku kryesor mund të vijë nga Hakan Çalhanoglu. Reprezentuesi turk do të shijojë të luajë në vendlindjen e tij dhe ka krijuar më së shumti shanse për Interin këtë sezon (79), me 8 të shfrytëzuara. Ai ka tentuar 1,876 pasime, duke plotësuar 1,665 dhe, nga 44 ndeshje, ka një saktësi pasimi prej 89%.
  • City gjithashtu duhet të monitorojë nga afër Francesco Acerbi nëse ai luan. I huazuar nga Lazio, mbrojtësi italian ka tentuar më së shumti pasime të skuadrës me 2,102, duke kompletuar 1,878. Ai ka krijuar edhe 15 raste, dy prej të cilave janë shfrytëzuar.

Formacionet e mundshme:

Inter:

Manchester City vs Inter Milan Predicted XI

Man City:

Manchester City vs Inter Milan Predicted XI

16:45 Shefi i Cityt në Stamboll, do ta shikojë vetëm për herë të dytë ‘live’ ekipin e tij

Pronari i Manchester Cityt, Sheikh Mansour ka mbërritur në Turqi për finalen e Ligës së Kampionëve.

Ai do ta shikojë Cityn në një ndeshje konkurruese për herë të dytë që kur bleu klubin 15 vjet më parë.

Skuadra e Pep Guardiolës përballet me gjigantët e Serie A, Inter Milan, në shfaqjen evropiane të së shtunës mbrëma.

Sheikh Mansour ka ndjekur vetëm një ndeshje konkurruese që kur bleu klubin në vitin 2008 – një ndeshje në shtëpi kundër Liverpoolit në gusht 2010.

Por, gati 13 vjet më vonë, The Athletic po raporton se ai do të marrë pjesë në finalen e Champions League në Stamboll.

Herën e fundit që Sheikh Mansour e ndoqi Cityn në një ndeshje konkurruese drejtpërdrejt, lojtarë si Shaun Ëright-Phillips, Patrick Vieira, Joe Hart dhe Emmanuel Adebayor ishin ende në klub.

Ai e ka parë Cityn drejtpërdrejt edhe dy herë të tjera, por të dyja ishin ndeshje ekspozite në Abu Dhabi, njëra në një turne parasezonal dhe tjetra një kamp trajnimi në mes të sezonit.

16:25 – Çka hanë lojtarët e Cityt para finales me Interin?

Manchester City do të përballet me Interin në finalen e Ligës së Kampionëve të shtunën – por çfarë hanë lojtarët e Pep Guardiolës para një ndeshjeje të tillë?

Rutina ushqimore e Cityt para-finales ndjek të njëjtin planifikim të përpiktë si për ndeshjet e tjera gjatë gjithë sezonit.

Shkencëtari kryesor në Institutin e Shkencave Sportive Gatorade (GSSI) Dr Ian Rollo ka punuar së bashku me Shefin e Performancës së qytetit, Morgan Steele, dhe Shefin e Klubit të Ushqimit të Performancës, Tom Parry, për të prodhuar një plan vakt 24-orësh përpara ndeshjes në Stamboll.

Natën para finales, Steele shpjegon se janë futur më shumë vakte të pasura me karbohidrate. Këto mund të jenë me bazë orizi, makarona ose petë, me mesfushorin yll Kevin De Bruyne që zgjedh një pjatë me pesto pule me spageti.

Mëngjesi i finales u ofron lojtarëve mundësinë e parë për të ushqyer trupin e tyre përpara intensitetit të lojës së mbrëmjes, shpjegon Parry, që do të thotë se ofrohen një sërë ushqimesh mëngjesi. Ofrohen bukë të sapopjekur, qull, granola, me bukë banane.

Në mes të drekës para finales lojtarët do të hanë dy vakte, thotë Parry, duke përfshirë makarona me pak yndyrë dhe pjata me oriz, si spageti pomodoro dhe farfalle me pesto shtëpiake me pak yndyrë.

Më tej do të ofrohen opsione me proteina pa dhjamë, si dhe opsione anësore me karbohidrate të larta, si patate të pjekura dhe të skuqura me misër të ëmbël. P

Për një meze të lehtë para ndeshjes, rreth tre orë e gjysmë përpara fillimit, Parry thotë se lojtarët e Cityt do të marrin opsione më të vogla në volum, si bukë banane, toste me djathë me pak yndyrë, brusketa dhe puding orizi.  /Klankosova.tv.

*Klikoni KËTU për t´u bërë pjesë e kanalit zyrtar të Klan Kosovës në Viber.

*Klikoni KËTU për ta shkarkuar aplikacionin e Klan Kosovës në Android, dhe KËTU për iOS.