Na ndiqni në:


Get it on Google Play Download on the App Store

Cilat janë përfitimet nga konsumimi i bajameve?

NULL NULL
30.05.2023 15:35

Përfitimet e shumta të ngrënies së bajameve nuk mund të theksohen sa duhet. Qoftë për kujtesë të fortë, lëkurë të shëndetshme ose mirëqenie të përgjithshme, kjo arrë ka qenë një zgjedhje e njohur për shkak të vetive të saj ushqyese. Megjithatë, diskursi rreth bajameve ka gjithashtu mite dhe keqkuptime të ndryshme që sillen rreth këtij përbërësi ushqimor të shëndetshëm. Si i tillë, një aspekt që na huton të gjithëve është nëse bajamet duhet të konsumohen gjatë verës.

Mjeku Mohammad Safir Haidar ka folur për Indian Express lidhur me përfitimet e konsumimit të bajameve.

“Bajamet janë të mbushura me lëndë ushqyese. Ato janë një burim i mirë i yndyrave të shëndetshme, duke përfshirë yndyrna të pangopura, të cilat mund të ndihmojnë në përmirësimin e shëndetit të zemrës. Arrat gjithashtu përmbajnë proteina, fibra, vitaminë E, magnez, kalcium dhe vitamina dhe minerale të tjera të ndryshme që janë thelbësore për mirëqenien e përgjithshme”, tha ai, transmeton Klankosova.tv.

Përveç kësaj, ai shtoi se marrja e mjaftueshme e kalciumit, së bashku me lëndë ushqyese të tjera që mbështesin kockat që gjenden në bajame, mund të kontribuojnë në shëndetin optimal të kockave dhe të ndihmojnë në uljen e rrezikut të sëmundjeve si osteoporoza. “Ato përmbajnë gjithashtu lëndë ushqyese që janë të dobishme për shëndetin e trurit, funksionin kognitiv dhe mund të ndihmojnë në mbrojtjen kundër rënies njohëse të lidhur me moshën”, vazhdoi ai.

Marrja e rekomanduar ditore e bajameve mund të ndryshojë në varësi të faktorëve të tillë si mosha, nevojat e përgjithshme dietike dhe kushtet individuale shëndetësore, transmeton Klankosova.tv.

Rrini të informuar mbi zhvillimet kryesore duke u bërë pjesë e komunitetit tonë në Viber.

BONUS: Merreni aplikacionin tonë në Android dhe iOS.

*Klikoni KËTU për t´u bërë pjesë e kanalit zyrtar të Klan Kosovës në Viber.

*Klikoni KËTU për ta shkarkuar aplikacionin e Klan Kosovës në Android, dhe KËTU për iOS.