Chelsea ka shpenzuar më shumë në janar se La Liga, Bundesliga, Serie A dhe Ligue 1 së bashku - Klan Kosova


Na ndiqni në:


Get it on Google Play Download on the App Store

Chelsea ka shpenzuar më shumë në janar se La Liga, Bundesliga, Serie A dhe Ligue 1 së bashku

NULL NULL
28.01.2023 18:36

Pronari i ri i Chelseat, Todd Boehly, erdhi në Premier League me shumë zhurmë në maj. Së bashku me Behdad Eghbali (Clearlake Capital), Mark Walter dhe Hansjoerg Wyss ai bleu Chelsean nga Roman Abramovich për pesë miliardë euro në blerjen më të madhe të klubit të futbollit në histori.

“Angazhimi ynë është që të marrim sa më shumë talente, duke investuar për një afat të gjatë”, ka rrëfyer Boehly, i cili ka përmbushur pjesën e parë dhe ka përshpejtuar të dytën, shkruan Marca, transmeton Klankosova.tv.

Ai nuk ka humbur kohë që kur mori drejtimin e Chelseat: fillimisht ai ristrukturoi menaxhimin dhe anën sportive – drejtoresha Marina Granovskaia, kryetari Bruce Buck dhe këshilltari teknik Petr Cech u larguan nga klubi – dhe më pas ai tronditi merkaton.

Në verë ai nënshkroi Wesley Fofana (80.4 milionë euro), Marc Cucurella (65.3), Raheem Sterling (56.2), Kalidou Koulibaly (38), Carney Chukwuemeka (18), Pierre-Emerick Aubameyang (12), Gabriel Slonina (9.1). dhe Denis Zakaria (huazim për 3) për 282 milionë euro.

Asnjë skuadër në Evropë nuk u barazua me shpenzimet e tij… por nuk ishte e mjaftueshme: Chelsea shkarkoi Thomas Tuchel pas fillimit të tij të paqëndrueshëm dhe disa fërkimeve.

“Ne nuk ishim të sigurt që Thomas ndau vizionin tonë,” tha Boehly. Megjithatë, ardhja e Graham Potter nuk i drejtoi fatet e Bluve: ata janë të dhjetët, dhjetë pikë prapa vendeve të Ligës së Kampionëve, një krizë që duan ta rregullojnë përmes tregut të transferimeve.

Me Christopher Vivell – ish-drejtor sportiv i RB Leipzig – dhe Paul Winstanley – ish-drejtor skauting i Brighton – Chelsea ka shpenzuar 178.5 milionë euro në janar për Mudryk (70+30), Badiashile (38), Madueke (35), Andrey Santos (12.5). , Datro Fofana (12) dhe Joao Felix (11, huazim). Ata kanë shpenzuar më shumë se katër ligat e tjera të mëdha së bashku!

Midis Bundesligës (49.4), LaLiga (24.1), Ligue 1 (19.3) dhe Serie A (9), ato mezi arrijnë në 101.8 milion. Edhe duke shtuar Primeira Liga (22.3) dhe Eredivisie (17) nuk shkon deri në 141 m.

31 lojtarë dhe 460.5 milionë me Boehly

Chelsea është skuadra e parë në histori që shpenzon mbi 400 milionë euro për transferime në një sezon. 460.5 milionë që ata kanë shpenzuar për 14 lojtarë janë të mjaftueshëm për të bërë një njëmbëdhjetë të plotë dhe tejkalojnë investimin e tre sezoneve të fundit të Abramovich (410.2).

Ata po thyejnë edhe rekord. Vetëm Barcelona (380.1 milion në 2017-18), Real Madrid (355.5 milion në 2019-2020) dhe Manchester City (317.5 milion në 2017-18) kishin thyer shifrën prej 300 milion euro.

Boehly e ka shkatërruar atë pas tetë muajsh. Dhe ka akoma më shumë për të ardhur duke zgjeruar një skuadër me një dhomë zhveshjeje të mbivendosur. Ata kanë 31 lojtarë dhe kështu do të duhet të bëjnë shitje.