Na ndiqni në:


Get it on Google Play Download on the App Store

Blue Origin fiton kontratën e NASA-s prej 3.4 miliardë dollarësh për të ndërtuar një dërgues në Hënë

NULL NULL
19.05.2023 23:30
Blue Origin

NASA njoftoi të premten se ka zgjedhur Blue Origin të Jeff Bezos për të zhvilluar sistemin e zbarkimit njerëzor në Hënë për misionin Artemis V.

Blue Origin do të projektojë, zhvillojë, testojë dhe verifikojë tokëzuesin e tij të Hënës Blu për të përmbushur kërkesat e sistemit të uljes së NASA-s për udhëtime të përsëritura në hapësirë dhe lidhjen me stacionin hapësinor Gateway në orbitë, pika e transferimit nga orbita hënore.

NASA tha se çmimi i kontratës me Blue Origin është 3.4 miliardë dollarë.

“Sot ne jemi të ngazëllyer të njoftojmë se Blue Origin do të ndërtojë një sistem uljeje njerëzore si ofruesi i dytë i NASA-s për të dërguar astronautët Artemis në sipërfaqen hënore”, tha administratori i NASA-s Bill Nelson në një deklaratë.

“Ne jemi në një epokë të artë të fluturimeve njerëzore në hapësirë, e cila është bërë e mundur nga partneritetet tregtare dhe ndërkombëtare të NASA-s. Së bashku, po bëjmë një investim në infrastrukturën që do të hapë rrugën për zbarkimin e astronautëve të parë në Mars”

Blue Origin tha se do të punojë me partnerët e saj të ekipit kombëtar për të zhvilluar landerin, i cili përfshin Lockheed Martin, Draper, Boeing, Astrobotic dhe Honeybee Robotics.

*Klikoni KËTU për t’u bërë pjesë e kanalit zyrtar të Klan Kosovës në Viber.

*Klikoni KËTU për ta shkarkuar aplikacionin e Klan Kosovës në Android, dhe KËTU për iOS.

*Klikoni KËTU për t´u bërë pjesë e kanalit zyrtar të Klan Kosovës në Viber.

*Klikoni KËTU për ta shkarkuar aplikacionin e Klan Kosovës në Android, dhe KËTU për iOS.