Na ndiqni në:


Get it on Google Play Download on the App Store

Australiani 33-vjeçar thyen rekord me 3,206 pompa për një orë

NULL NULL
15.04.2023 08:36

Një australian ka vendosur një rekord të ri botëror për pompa, duke bërë më shumë se 3,206 në vetëm një orë – 53 për çdo minutë, ose pothuajse një në sekondë.

Një rekord i tillë është thyer për të katërtën herë në 3 vjetët e fundit. Lucas Helmke mori titullin e vendosur nga një tjetër australian vetëm vitin e kaluar.

Kontabilist me profesion, babai 33-vjeçar tha për librin e rekordeve Guinness se donte të frymëzonte djalin e tij njëvjeçar duke i treguar atij  se asgjë nuk është e pamundur.

Çdo pompë duhej të ishte e përsosur për të përmbushur standardet e kërkuara për një rekord zyrtar botëror.

Helmkes iu kërkua ta mbante trupin drejt kur me trup shkonte lart, pa i përkulur gjunjët dhe belin, teksa i duhej të arrinte të paktën një kënd prej 90 gradë në bërryl kur u ulte.

Rekordi i mëparshëm u vendos nga Daniel Scali, i cili bëri 3,182 shtytje, në prill 2022, shkruan CNN, transmeton Klankosova.tv.

Helmke theu rekordin në palestrën Iron Underground në nëntor të vitit të kaluar dhe së fundmi u informua nga Guinness World Records se rekordi i tij ishte miratuar. Dy mbajtës të mëparshëm rekord ishin gjithashtu australianë.

Helmke i tha Guiness World Records se iu deshën dy deri në tre vjet për të ndërtuar forcën fizike për të arritur suksesin e jashtëzakonshëm.

Nisur nga konkurrenca, nuk është e qartë se sa do të qëndrojë rekordi i tij. Mediat lokale në Florida në mars raportuan se amerikani Rob Stirling, 60 vjeç, kishte arritur të bëj 3,264 pompa në fund të muajit të kaluar – por ky pretendim ende nuk është njohur nga Guiness.

Klikoni KËTU për t’u bërë pjesë e kanalit zyrtar të Klan Kosovës në Viber.

Klikoni KËTU për ta shkarkuar aplikacionin e Klan Kosovës në Android, dhe KËTU për iOS.

*Klikoni KËTU për t´u bërë pjesë e kanalit zyrtar të Klan Kosovës në Viber.

*Klikoni KËTU për ta shkarkuar aplikacionin e Klan Kosovës në Android, dhe KËTU për iOS.