10-vjeçarja ruse u mbijetoi temperaturave minus 11 gradë nën përqafimin e një qeni endacak

10-vjeçarja ruse u mbijetoi temperaturave minus 11 gradë nën përqafimin e një qeni endacak

NULL NULL
4 months më parë

Një vajzë 10-vjeçare i mbijetoi mrekullisht një nate të ftohtë me stuhi dëbore në Rusi, duke u kapur pas një qeni endacak për t’u ngrohur.

Vika Z. u gjet me ngrirje të lehtë, duke përqafuar kafshën shtëpiake të braktisur, pas një kërkimi të furishëm nga policia, zyrtarët dhe vullnetarët.

Ajo kishte humbur gjysmë milje nga shtëpia e saj, ndërsa kthehej nga shkolla në Uglegorsk, në ishullin më të madh të Rusisë, Sakhalin, në temperatura që ranë në minus 11 gradë celsius, tha policia.

Stuhia çoi në reshje dëbore me më shumë se dy metra trashësi, me rrëshqitje të grumbulluara deri në katin e parë të shtëpive në disa vende, shkruan Dailymail, përcjell Klankosova.tv

Vajza u gjet përfundimisht 18 orë pasi kishte humbur. Ajo kishte lënë shkollën në orën 13:00 dhe u gjet të nesërmen në mëngjes në orën 08:45.

Vika dhe qeni endacak ishin shtrirë në një dyshek, i cili ishte vendosur për qentë e pastrehë, nën një ballkon të ulët.

“Ajo u dërgua direkt në spital dhe u zbulua se kishte ngrirje të lehtë”, tha një burim lokal.