8:45, 21 Gusht 2019

Pyjet e Amazonës në Brazil kanë parë një numër rekord zjarresh këtë vit, sipas të dhënave të reja nga agjensia e hulumtimit hapësinor të këtij vendi.

Instituti Kombëtar për Kërkimin në Hapësirë (Inpe) bëri të ditur që të dhënat e tij satelitore treguan një rritje prej 83% në të njëjtën periudhë në 2018, njofton Klan Kosova.

Ajo vjen disa javë pasi Presidenti Jair Bolsonaro shkarkoi kreun e agjencisë në  vazhdën mbi të dhënat e tij për shpyllëzimin.

Tymi nga zjarret shkaktoi errësim të plotë në qytetin Sao Paulo të hënën.

Errësira që zgjati rreth një orë, erdhi pas erërave të forta të sjellura në tym nga zjarret pyjore që digjen në shtetet e Amazonas dhe Rondonia, më shumë se 2,700 km (1.700 milje) larg.

Pylli i Amazon është një dyqan jetësor i karbonit që ngadalëson ritmin e ngrohjes globale.

Konkurs Pune

Lexo më shumë