Zgjedhjet në Bjellorusi, Lukashenko në test serioz

Zgjedhjet në Bjellorusi, Lukashenko në test serioz

1 muaj më parë

Qytetarët e Bjellorusisë sot i janë drejtuar kutive për të zgjedhur të parin e vendit.

Me këtë rast presidenti aktual Aleksander Lukashenko, ndodhet para një testi serioz në këto zgjedhje.

Përballë tij do të jenë edhe tre kandidatë të tjerë.

Anna Konopataskaya si gruaja e vetme kandidate për presidente, Sergey Cherchen nga Partia Socialdemokrate dhe Andrei Dimitryev, një kundërshtar i ashpër i kreut të shtetit bjellorus, shkruan BBC përcjell Klan Kosova.

Gjithë fushata parazgjedhore në Bjellorusi, kaloi në frymën e protestave masive ku dhjetëra dhe mijëra persona protestuan në kryeqytetin Minsk, në protestën që llogaritet si më e madhja në dekadën e fundit,duke kundërshtuar politiken e presidentit Bjellorus.

Aleksander Lukashenko, që po kërkon edhe një mandat si president , për herë të parë fitoi zgjedhjet në vitin 1994.