Zemërimi prish shëndetin - Klan Kosova

Na ndiqni në:


Get it on Google Play Download on the App Store

Zemërimi prish shëndetin

NULL NULL
03/06/2015

Ndonjëherë zemërimi mund të jetë i mirë për ju nëse ai tejkalohet shpejt, transmeton Klan Kosova.Në fakt zemërimi mund t’i ndihmoj disa njerë të mendojnë më racionalisht.

Megjithatë, episodat e sëmura të zemërimit  kur ju e mbani  atë për periudha të gjata kohore, kthejnë atë nga brenda, mund të dëmtojnë  trupin tuaj. Nëse ju jeni të prirur për të humbur durimin tuaj, këtu janë disa  arsye të rëndësishme të qëndrojnë të qetë.

Një shpërthim i zemërimit vë zemrën në rrezik të madh.Zemërimi ka efekt edhe në shëndetin tuaj kardiak. “Në dy orë pas një shpërthim zemëruar, mundësia e të paturit e një sulmi në zemër dyfishohet”, thotë Chris Aiken, MD, një instruktor në psikiatri klinike në Wake Forest University.

Efektet negative të zemërimit janë gjithashtu rreziku për të pasur një goditje në tru dhe gjithashtu dobësimi i sistemit imunitar./klankosova.tv