Zelensky falënderon Bidenin për paketën e re të ndihmës - Klan Kosova


Na ndiqni në:


Get it on Google Play Download on the App Store

Zelensky falënderon Bidenin për paketën e re të ndihmës

NULL NULL
21.05.2023 12:31
Biden Zelensky

Presidenti ukrainas Volodymyr Zelensky falënderoi presidentin amerikan Joe Biden të dielën për ndihmën “e fuqishme” financiare të ofruar nga SHBA-ja, e cila arrin në 37 miliardë dollarë, dhe për paketën e re të ndihmës ushtarake.

“Një mirënjohje e madhe nga njerëzit tanë. Më vjen mirë që kemi marrëdhënie kaq të forta”, tha Zelensky, duke shtuar: “Ne diskutuam për bashkëpunim të mëtejshëm për të forcuar aftësitë mbrojtëse të vendit tonë”.

Biden njoftoi më herët paketën e ndihmës ushtarake, me vlerë 375 milionë dollarë, e cila përfshin municione, artileri dhe automjete, ndërsa u takua me Zelenskyn në Japoni në samitin e G7-ës, raporton CNN, transmeton Klankosova.tv.

“Shtetet e Bashkuara vazhdojnë të bëjnë gjithçka që mundemi për të forcuar aftësinë e Ukrainës për t’u mbrojtur,” tha Biden, duke përmendur vendimin e tij të fundit për të lejuar avionët luftarakë F16 të shkojnë në Ukrainë dhe për të trajnuar pilotët ukrainas në avion në Shtetet e Bashkuara.

Biden tha se sanksionet e reja ndaj Rusisë do të “sigurojnë që ne të mbajmë presion ndaj Putinit për t’i mbajtur të përgjegjshëm mbështetësit e tij”.

Rrini të informuar mbi zhvillimet kryesore duke u bërë pjesë e komunitetit tonë në Viber.

BONUS: Merreni aplikacionin tonë në Android dhe iOS.