Na ndiqni në:


Get it on Google Play Download on the App Store

Zbulohen gjashtë shkaktarë të pazakontë të migrenës

NULL NULL
23.04.2023 14:59
Migrena dhe shkaktaret

Migrena është shumë më e pakëndshme se një dhimbje koke klasike, sipas mjekëve. Dhimbja pulsuese fillon papritur dhe zgjat për një kohë të gjatë, zakonisht përkeqësohet me kalimin e kohës. Rreth 40 milionë njerëz në SHBA dhe afërsisht gjashtë milionë në Mbretërinë e Bashkuara  vuajnë nga migrena, ku shumica kanë një deri në dy migrenë në muaj, raporton Daily Mail.

Neurologët ende po përpiqen të përcaktojnë shkaqet e sakta të migrenës, e cila shoqërohet me shtrëngimin dhe zgjerimin e enëve të gjakut si dhe mosfunksionimin e sistemit nervor. Siç zbuluan ata, ka disa gjëra të pazakonta që në fakt shpesh shkaktojnë migrenë të cila mund t’i gjeni më poshtë, përcjell Index.hr, transmeton Klankosova.

parfumi
relaksimi i tepërt
ndryshimi i kohës
zemërimi
kërcitja e dhëmbëve
djathërat e vjetëruar.

Rrini të informuar mbi zhvillimet kryesore duke u bërë pjesë e komunitetit tonë në Viber.

BONUS: Merreni aplikacionin tonë në Android dhe iOS.

*Klikoni KËTU për t´u bërë pjesë e kanalit zyrtar të Klan Kosovës në Viber.

*Klikoni KËTU për ta shkarkuar aplikacionin e Klan Kosovës në Android, dhe KËTU për iOS.