Zakrzewski skualifikohet nga gara e vrapimit për përdorimin e një makine - Klan Kosova


Na ndiqni në:


Get it on Google Play Download on the App Store

Zakrzewski skualifikohet nga gara e vrapimit për përdorimin e një makine

NULL NULL
18.04.2023 21:26
Joasia Zakrzewski

Vrapuesja e famshme skoceze në ultra-maratonë është skualifikuar nga gara për përdorimin e një makine gjatë një pjese të rrugës.

Joasia Zakrzewski përfundoi e treta në garën 2023 GB Ultras Manchester në Liverpool 50 kilometra – por mendohet se ka udhëtuar me makinë për 4 kilometra, raporton BBC, transmeton Klan Kosova.

47-vjeçarja nga Dumfries, kuptohet se është gjurmuar në të dhënat e hartës GPX që mbulojnë 1.6 kilometra të garës në vetëm një minutë e 40 sekonda.

Një mik tha se zonja Zakrzewski ishte ndjerë e sëmurë dhe i vinte keq për çdo shqetësim.

Çështja i është referuar Atletikës në Mbretërinë e Bashkuar.

Wayne Drinkwater, drejtori i garës GB Ultras, tha se pas ultramaratonës ai mori informacionin se një vrapues kishte fituar një “përparësi josportive, konkurruese gjatë një seksioni të ngjarjes”.