Yndyrat omega nxisin tek nxënësit leximin dhe drejtshkrimin - Klan Kosova


Na ndiqni në:


Get it on Google Play Download on the App Store

Yndyrat omega nxisin tek nxënësit leximin dhe drejtshkrimin

NULL NULL
08/04/2018

Nëse jeni ndër prindërit ku fëmijët tuaj debatojnë dhe shpesh kacafyten në shkollë, atëherë një studim i ri gjen se Omega mund të jetë një zgjidhje e këtij problemi.

Kjo pasi hulumtimet e fundit nga Universiteti i Uellsit, theksojnë se nëse fëmijët tuaj marrin acide yndyrore të omega, atyre u ndihmon të fokusohen në mësim dhe të kenë vëmendje tek leximi, njofton Klan Kosova.

Omegat, që gjenden më së shpeshti në vajin e peshkut, janë të rëndësishme për shëndetin e trurit dhe duhet të përdoren.

Ekzistojnë tri lloje të tyre: omega-3, 6 dhe 9 – dhe shumë prej nesh nuk marrin pothuajse aq sa duhet omega-3.

Studimi sjell në përfundim se acidet yndyrore omega mund, ndër të tjera, të nxisin leximin, drejtshkrimin dhe vëmendjen tek nxënësit, njofton Klan Kosova.