Na ndiqni në:


Get it on Google Play Download on the App Store

Xiaomi thotë se kontrolli i Indisë ndaj firmave kineze i shqetëson furnizuesit

NULL NULL
12.02.2024 12:29
Xiaomi

Xiaomi i Kinës i ka thënë qeverisë indiane se shqyrtimi i saj i ashpër i kompanive kineze ka bërë që furnizuesit e komponentëve të smartfonëve të jenë të kujdesshëm në lidhje me vendosjen e operacioneve në Indi, sipas një letre dhe një burimi me njohuri të drejtpërdrejta për këtë çështje.

Xiaomi, e cila ka pjesën më të madhe në tregun e smartfonëve të Indisë me 18 për qind, gjithashtu kërkoi që Nju Delhi të konsiderojë ofrimin e stimujve të prodhimit dhe uljen e tarifave të importit për disa komponentë të smartfonëve, sipas letrës së 6 shkurtit, shkruan Reuters, transmeton Klankosova.tv.

Kompania kineze monton telefona inteligjentë në Indi me komponentë kryesisht vendas dhe pjesën tjetër të importuar nga Kina dhe gjetkë. Letra është përgjigja e Xiaomi ndaj një pyetjeje nga ministria e teknologjisë së informacionit të Indisë që pyet se si Nju Delhi mund të zhvillojë më tej sektorin e prodhimit të komponentëve të vendit.

India shtoi kontrollin e bizneseve kineze pas një përleshjeje kufitare të vitit 2020 midis dy vendeve, duke vrarë të paktën 20 ushtarë indianë dhe katër nga Kina. Ky shqyrtim ka prishur planet e investimeve të kompanive të mëdha kineze dhe ka shkaktuar protesta të përsëritura nga Pekini.

*Klikoni KËTU për t´u bërë pjesë e kanalit zyrtar të Klan Kosovës në Viber.

*Klikoni KËTU për ta shkarkuar aplikacionin e Klan Kosovës në Android, dhe KËTU për iOS.