Na ndiqni në:


Get it on Google Play Download on the App Store

Xi Jinping fillon mandatin e tretë historik si president i Kinës

NULL NULL
10.03.2023 08:16
Xi Jinping
Xi Jinping

Lideri i Kinës, Xi Jinping ka siguruar mandatin e tretë historik si president nga parlamenti i vendit.

Ai pason një konsolidim të pushtetit që e ka bërë liderin më dominues të Kinës ndër gjenerata, shkruan BBC, përcjell Klankosova.tv.

Në sistemin kinez të qeverisjes, funksionet e presidentit janë kryesisht ceremoniale.

Fuqia e tij vjen nga fakti se ai ishte Sekretar i Përgjithshëm i Partisë Komuniste dhe Kryetar i Komisionit Qendror Ushtarak (CMC).

Atij iu dorëzuan të dy postet në një kongres partie tetorin e kaluar.

Konfirmimi i mandatit të tij të tretë si president pritej gjerësisht. Emërimi i një kryeministri të ri dhe ministrave të ndryshëm në ditët në vijim konsiderohet më i rëndësishëm.

Të emëruarit e rinj pritet të jenë kryesisht besnikë të Xi Jinping, si Li Qiang, i cili pritet të shërbejë si zëvendës i Jinping.

Rrini të informuar mbi zhvillimet kryesore duke u bërë pjesë e komunitetit tonë në Viber

BONUS: Merreni aplikacionin tonë në Android dhe iOS

*Klikoni KËTU për t´u bërë pjesë e kanalit zyrtar të Klan Kosovës në Viber.

*Klikoni KËTU për ta shkarkuar aplikacionin e Klan Kosovës në Android, dhe KËTU për iOS.