Xhaçka në Amerikë, merr pjesë në javën e nivelit të lartë të Asamblesë së Përgjithshme të OKB-së - Klan Kosova


Na ndiqni në:


Get it on Google Play Download on the App Store

Xhaçka në Amerikë, merr pjesë në javën e nivelit të lartë të Asamblesë së Përgjithshme të OKB-së

NULL NULL
19/09/2022

Ministrja për Evropën dhe Punët e Jashtme të Shqipërisë, Olta Xhaçka ka mbërritur në New York, ShBA.

Ajo do të marrë pjesë në javën e nivelit të lartë të Sesionit të 77-të të Asamblesë së Përgjithshme të OKB, si pjesë e delegacionit të kryesuar nga Kkryeministri Edi Rama.

Gjatë qëndrimit në New York, Xhaçka do të mbajë disa takime dypalëshe me homologët nga Japonia, India e Finlanda si dhe do të marrë pjesë në disa evente të nivelit të lartë.

Bëhet fjalë për evente si:

Takimi i Komisionit të Partneritetit Karta e Adriatikut – SHBA

Takimi Ministror i Grupit Feminist për Politikë të Jashtme

Simpoziumi Gratë, Paqja dhe Lidershipi: Arritja e Paqes dhe Sigurisë së Qëndrueshme përmes Lidershipit të Përgjegjshëm ndaj Gjinisë./tvklan