Xavi: Ndeshjet duhet të ndërpriten nëse ka fyerje racore ndaj lojtarëve - Klan Kosova


Na ndiqni në:


Get it on Google Play Download on the App Store

Xavi: Ndeshjet duhet të ndërpriten nëse ka fyerje racore ndaj lojtarëve

NULL NULL
22.05.2023 17:06

Trajneri i Barcelonës, Xavi, ka këmbëngulur se ndeshjet duhet të ndërpriten nëse lojtarët fyhen në mënyrë racore, pas incidentit të së dielës me Vinicius Junior.

Vinicius Jr u abuzua në mënyrë racore në pjesën e dytë të ndeshjes së Real Madrid ndaj Valencias të dielën, duke çuar në një pauzë të gjatë në lojë. Anësori që atëherë është mbështetur nga pjesa më e madhe e klubeve dhe lojtarëve. Xavi është i fundit që ka shprehur publikisht mbështetjen e tij.

“Po, ndeshjet duhet të ndërpriten”, tha Xavi në një konferencë për shtyp.

“Është i vetmi profesion në të cilin ofendimet pranohen. Unë nuk shoh asnjë bukëpjekës apo mësues të ofendohet në punë. E gjithë kjo duhet të provosh të ofendosh një punëtor ndërtimi. Jam i sigurt se një tullë do të bjerë në kokë”.

“Nuk ka rëndësi se çfarë fanelle vishni. Vinicius është një person para se të jetë futbollist. Ne duhet të mbrojmë profesionistin e futbollit. Unë nuk e kuptoj si person, si qytetar, që duhet të durosh fyerjet”.

Menaxheri bëri thirrje gjithashtu për ndëshkime më të rënda për tifozët që abuzojnë me lojtarët.

“Ne duhet të mblidhemi dhe të jemi më të ashpër. Është një çështje edukative”, tha ai.

“Nuk duhet të shkosh në një stadium futbolli për të fyer. Nëse unë shkoj në teatër dhe nuk më pëlqen shfaqja, unë largohem, por unë nuk ofendoj”.

“Ne duhet ta dënojmë këtë dhe të edukojmë njerëzit. Jemi në një mjedis ku na shajnë dhe na thërrasin. Është shumë e vështirë të mos rikthehemi. Ne nuk kemi një mjedis të arsimuar në botën e futbollit”. /Klankosova.tv.