Vuçiq: Një faktor i jashtëm shkatërroi Jugosllavinë, jam i sigurt se s'do ta njohim Kosovën - Klan Kosova


Na ndiqni në:


Get it on Google Play Download on the App Store

Vuçiq: Një faktor i jashtëm shkatërroi Jugosllavinë, jam i sigurt se s’do ta njohim Kosovën

NULL NULL
29.11.2021 11:10

Presidenti i Serbisë, Aleksandar Vuçiq, ka thënë se faktori i jashtëm ishte çelësi i shpërbërjes së Jugosllavisë.

”Kur filluam dialogun, të gjithë patën mundësinë, si sot, të shprehin mendimin e tyre. E di që nuk ishim ‘engjëj të bardhë’, por mendoj se një faktor i jashtëm ishte kyç për shkatërrimin e Jugosllavisë. E papërgjegjshme për të fajësuar për çdo gjë Millosheviqin”, ka deklaruar ai në TV Pink, transmeton Klankosova.tv.

Sipas tij shqiptarët tregojnë qëndrueshmërinë e politikës së tyre dhe se duke lexuar tekstet historike e kupton se kanë humbur gjithçka deri në vitin 1971.

“Në Kosovë në atë kohë kishte 28 për qind serbë. Gjatë asaj kohe, ne arritëm që në fillim të viteve 1990 ta ulnim veten nën 10 për qind. Ne kemi një qëndrim mitik për këtë dhe shqiptarët duan të dëbojnë atë që duan me ndihma e Perëndimit, “ata nuk mund të shpjegojnë se kanë pavarësi, sepse nën shumë prerogativa ata ende nuk e kanë atë”, thotë ai.

Vuçiq insiston se asgjë nuk ka përfunduar ende, meqë sipas tij, ata kanë kushtetutën.

”Unë sot i thashë zotit Pahor se asnjë instancë në nivel të BE-së nuk ka reaguar ndaj deklaratës së fundit të Albin Kurtit, imagjinoni dhe kjo pasqyron qëndrimin e Serbisë dhe kjo reflekton se nuk ka rëndësi kush është në pushtet. Imagjinoni të kem thënë se Serbia dhe RS do të bashkohen, ata do të reagonin menjëherë, siç thonë fëmijët në Beograd, do të na thoshin se ne jemi një barrë e së kaluarës dhe gjithçka në rregull, kështu që jam i sigurt se nuk duhet të njohim “Pavarësia e Kosovës”, dhe se duhet të luftojmë sa më shumë, të ruajmë paqen dhe që vendi ynë të ecë përpara”.