Vrasësi i 10 studentëve në Amerikë ishte i mbushur me urrejtje - Klan Kosova

Na ndiqni në:


Get it on Google Play Download on the App Store

Vrasësi i 10 studentëve në Amerikë ishte i mbushur me urrejtje

NULL NULL
02/10/2015

10 persona janë vrarë nga të shtënat në Umpqua Community College në shtetin amerikan të Oregonit, njoftojnë mediat amerikane, raporton Daily Mail, transmeton Klan Kosova.

Një departament lokal i sigurisë ka konfirmuar të shtënat në Twitter dhe i kishte këshilluar njerëzit që të qëndrojnë larg nga zona, raportoi BBC, transmeton Klan Kosova.

Personi që kishte shtënë me armë duke ua marr jetën 10 studentëve të kolegjit është identifikuar si 26 vjeçari Chris Harper-Mercer sipas forcave të ligjit.

“Ai ishte një i ri i mbushur me zemërim dhe urrejtje”, ka thënë një burim për New York Times.

Vrasësi kishte hyrë në kampusin e kolegjit të Oregonit i armatosur me një pushkë dhe tri pistoleta. Ai kishte hapur zjarr pasi i kishte pyetur viktimat e tij nëse ata ishin të krishterë e më pas i ka vrarë 10 prej tyre duke përfshirë edhe veten.

Sipas profilit të tij në një website ku deklarohen të dhënat e tij, ai është një racë e përzier, republikan konservator dhe nuk është aspak njeri religjioz dhe jeton me nënën. Mendohet se ai është i lindur në Britani.

Babai i tij i cili është britanik quhet Ian Mercer dhe jeton në Kaliforni. Ai është shprehur shumë i tronditu nga ngjarja duke thënë se “jam po aq i shokuar sa edhe të gjithë të tjerët për atë që ka ndodhur sot. Kam folur me policinë dhe me FBI. Këto janë të gjitha detajet që mund t’ua jap për momentin”.

Ai ka shtuar se: “Është e qartë që ka qenë një ditë shkatërruese për të gjithë, edhe për të edhe familjen e tij”.

Haper-Mercer kishte shkruar një postim në muajin gusht, ku kishte thënë se sa shumë e admironte Vester Flanagan, personin që vrau kameramanin dhe gazetarin në një stacion televiziv.

Oregonn Oregoonnnn