Virusi vdekjeprurës kinez mund të përhapet në gjithë botën, OBSH paralajmëron rrezik - Klan Kosova


Na ndiqni në:


Get it on Google Play Download on the App Store

Virusi vdekjeprurës kinez mund të përhapet në gjithë botën, OBSH paralajmëron rrezik

NULL NULL
17/01/2020

Japonia ka konfirmuar rastin e saj të parë të infeksionit nga koronavirusi i ri i Kinës, pasi Organizata Botërore e Shëndetit (OBSH) paralajmëroi spitalet në të gjithë botën për t’u përgatitur për këtë sëmundje.

Ministria e Shëndetësisë në Japoni tha sot se një burrë në të 30-at e tij afër Tokios është testuar për këtë sëmundje dhe ka dalë që e bartë atë, njofton Klan Kosova.

Besohet se ai kishte qenë kohët e fundit në një qytet kinez, Wuhan, ku së fundi ka pasur një shpërthim të pneumonisë që besohet të jetë shkaktuar nga prejardhja e sëmundjes së re.

OBSH ka thënë se virusi i ri mund të përhapet dhe ka paralajmëruar spitalet në të gjithë botën.

Shkencëtarët shqetësohen nga virusi i cili nuk është parë kurrë më parë. Testet deri më tani kanë treguar se është një lloj koronavirusi.

41 raste janë lajmëruar në qytetin kinez Wuhan që nga dhjetori. Një pacient ka vdekur nga pneumonia e shkaktuar nga ky virus.

Sidoqoftë, çështja e parë e identifikuar jashtë vendit në Tajlandë javën e kaluar ngriti shqetësimin se virusi mund të kalonte kufijtë.

Një shtetase kineze që ishte me pushime në Tajlandë, bëri që të bëhej mbikëqyrje në aeroport.

Edhe pse fillimisht u mendua se virusi transmetohej nga kafshët, OBSH tha se tani ka prova të transmetimit edhe nga njeriu te njeriu.

Në fillim të kësaj jave, Dr Maria Van Kerkhove, nga njësia e sëmundjeve në zhvillim të OBSH-së, tha se ajo u kishte dhënë udhëzime spitaleve në të gjithë botën për kontrollin e infeksionit në rast të përhapjes.