Vdes legjenda e kinemasë franceze, Anna Karina

Vdes legjenda e kinemasë franceze, Anna Karina

10 muaj më parë

Anna Karina, një ikonë e kinemasë franceze La Nouvelle Vague , ka vdekur në moshën 79 vjeç.

Aktorja danezo-franceze vdiq në një spital në Paris pasi humbi betejën me kancerin.

Ministri francez i Kulturës, Franck Riester në Twitter bëri një vlerësim duke thënë se “sot, kinemaja franceze është jetime. Ka humbur një nga legjendat e saj.”

An archive photo of Jean-Luc Godard carrying Anna Karina while the two of them laugh

Anna Karina

Karina u ngrit në karriere si muza e ish-burrit të saj, regjisorit Jean-Luc Godard në vitet 1960, duke interpretuar në disa prej filmave të tij.

Më të njohurit ishin The Little Soldier, A Woman Is a Woman, Vivre sa vie, Band of Outsiders, dhe Pierrot le Fou and Alphaville.