Na ndiqni në:


Get it on Google Play Download on the App Store

Vdes albanalogu Mehmet Rukiqi

NULL NULL
24.06.2024 13:09
Albanologu Mehmet Rukiqi
Albanologu Mehmet Rukiqi

Albanologu Mehmet Rukiqi ka vdekur sot në moshën 88-vjeçare. Rukiqi publikoi dhjetëra punime të ndryshme hulumtuese, shkencore, kryesisht nga lëmi i folklorit dhe etnologjisë.

Lajmin për vdekjen e tij e bën të ditur familjar të tij në rrjete sociale.

I ndjeri ka marrë pjesë edhe në faljen e gjaqeve gjatë vitëve ’90-ta në Kosovë bashkë Anton Çettën.

Ai jka a shkruar edhe vepra monografike si “Tahir Berisha, mendimtar popullor”, “Azem Galica në traditën popullore”, “Këngë dasme”, I dhe II,  “Anekdota popullore” e të tjera./Klankosova.tv

*Klikoni KËTU për t´u bërë pjesë e kanalit zyrtar të Klan Kosovës në Viber.

*Klikoni KËTU për ta shkarkuar aplikacionin e Klan Kosovës në Android, dhe KËTU për iOS.