Vallëzimi i mbretëreshave - Klan Kosova

Na ndiqni në:


Get it on Google Play Download on the App Store

Vallëzimi i mbretëreshave

NULL NULL
26/05/2015

Anija “Mbretëresha Mary 2”, i është bashkuar dy mbretëreshave tjera, asaj “Victoria” dhe “Elizabeth” në spektaklin e anijeve më të mëdha në lumin Mersey në Liverpool.

Kjo shfaqje  u bë për nder të 175-vjetorit të kompanisë “Cunard”.

Anijet u renditen afër njëra-tjetrës ndërsa ky “vallëzim i mbretërshave” është përshendetur edhe nga Forcat Ajrore britanike të cilat ishin pjesë e shfaqjes.

“Mbretërsha Elizabeth” është krijuar në vitin 1936 me gjatësi 315 metra e peshë rreth 84 mijë tonë.

Bordi i saj ka vend për 2283 pasagjerë,

“Mbretëresha Mary 2” është prodhuar në vitin 2003 dhe ishte anija me gjatësinë më të madhe, me 345 metra ndërsa peshon 150 mijë ton.

2620 veta mund të rahatohen në bordin e saj.

“Mbretëresha Victoria” është krijuar në vitin 2007, ndërsa është e gjatë 295 metra. Ajo ka vend për rreth 2000 persona, ndërsa pershon mbi 90 mijë ton.

8