Na ndiqni në:


Get it on Google Play Download on the App Store

Ushtria izraelite thotë se ka vrarë komandantin e Hamasit

NULL NULL
02.12.2023 23:25
IDF
Foto ilustruese. IDF

Forcat e Mbrojtjes së Izraelit dhe Agjencia Izraelite e Sigurisë thonë se kanë vrarë komandantin e Hamasit, Wessam Farhat, udhëheqësin e Batalionit Shejaiya.

Komandanti ishte përgjegjës për vrasjen e gjashtë ushtarëve të IDF-së në luftën e Gazës 2014 dhe mori pjesë në planifikimin e sulmeve të 7 tetorit, thanë ushtria izraelite dhe ISA në një deklaratë të përbashkët të postuar në Telegram.

Ata thanë se ai ishte pas sulmeve terroriste në të cilat u vranë civilë izraelitë, duke përfshirë një fëmijë, raporton Sky News, transmeton Klankosova.tv.

Ai u “eliminua” nga avionët luftarakë të Forcave Ajrore izraelite të shtunën, tha Izraeli.

“Që nga fillimi i luftës, IDF-ja dhe ISA kanë degraduar ndjeshëm aftësitë e Batalionit Shejaiya, duke përfshirë eliminimin e komandantëve të tyre të lartë dhe goditjen e infrastrukturës dhe armëve terroriste”, thuhet në deklaratë.

*Klikoni KËTU për t´u bërë pjesë e kanalit zyrtar të Klan Kosovës në Viber.

*Klikoni KËTU për ta shkarkuar aplikacionin e Klan Kosovës në Android, dhe KËTU për iOS.