Ushqime të shëndetshme në ditët e vjeshtës

Ushqime të shëndetshme në ditët e vjeshtës

NULL NULL
2 years më parë

Vjeshta ka mbërritur e rrjedhimisht edhe produktet ushqimore që gjejmë në dyqan, veçanërisht në treg kanë ndryshuar.

Këto që do të shikoni më poshtë janë ushqimet më të mira dhe më të shëndetshme që mund të shijoni gjatë kësaj stine, transmeton Klan Kosova.

Molla –  Është e pasur me antioksidantë dhe nuk thonë kot se një mollë në ditë mban mjekun larg.

Lakrat e Brukselit – Të pasura me vitaminë K, shumë të shijshme dhe burim hekuri për organizmin.

Parspina – Të pasura me potas dhe burim fibrash.

Dardhët– Mund të konsumohen të gjalla ose të gatuara e të shoqëruara me ushqime të tjera. Janë burim për vitaminën C si dhe të pasura me fibra.

Rutabaga – Është një pjatë dhe ushqim që përdoret së shumti në Suedi. Dallohet për vitaminën C dhe fibrat.

Lulelakra – Parandalon kancerin, ul kolesterolin si dhe është e pasur me vitaminën C.

Kungulli – Përmban omega 3 dhe acide yndyrore si dhe është burim për vitaminën A.

Kungulli i vjeshtës – Është i përbërë në masën 20% nga potasi dhe burim vitamine B.

Patatja e ëmbël – Burim i mrekullueshëm i vitaminës A, shkruan tesheshi, e pasur me hekur si dhe përfitime antiinflamatore.

Turnips – Kanë shijen e mustardës, janë të thjeshta për tu gatuar dhe të pasura me elementë tretës. Përmbajnë në masa të mëdha vitaminat K, A dhe C.

Shega – E pasur me antioksidantë, përveç se është tepër e shijshme, është burim i vitaminës A.

Portokalli i kuq – Është i përbërë në masën 75% nga vitamina C, një burim i mirë likopeni, përmban pektinë dhe sasi të vogla yndyrnash.