Urinoni pas seksit - i bën mirë trupit - Klan Kosova


Na ndiqni në:


Get it on Google Play Download on the App Store

Urinoni pas seksit – i bën mirë trupit

NULL NULL
16/03/2018

Të urinosh menjëherë pas përfundimit të aktit seksual mund të sjellë përfitime të mëdha për ju dhe trupin tuaj, dhe në këtë mënyrë do të ju ndihmojë për të luftuar infeksionet që mund të rrezikojnë tuaj mirëqenien tuaj fizike.

Duke patur marrëdhënie seksuale, mikrobet dhe bakteret në zonën gjenitale dhe rektumit mund të grumbullohen duke rrezikuar infeksione të mundshme në fshikëz.

Në fakt, është vërtetuar se kjo është një nga arsyet më të zakonshme për infeksionet e traktit urinar tek gratë.

Për të shmangur këtë, ekspertët theksojnë rëndësinë e urinimit menjëherë pas seksit, transmeton Klan Kosova.

Sipas mjekëve, ejakulimi i grave femra nuk ndodh përmes uretrës kështu që mënyra më e mirë për të larguar të gjitha ato substanca ose grimca që janë futur gjatë penetrimit është përmes urinimit.

Është e këshilluar që të urinoni mundësisht brenda 45 minutave pas marrëdhënies.

Kur ju dini në lidhje me rëndësinë e urinimit pas seksit, ju duhet të mbani në mend se duke mbajtur higjienë të mirë personale para dhe pas seksit është gjithashtu shumë e rëndësishme për të shmangur infeksionin në traktin urinar si dhe për të mbrojtur shëndetin tuaj.