Ukraina ndaloi flukset e naftës në Evropë për shkak të çështjes së pagesave, thotë Transneft i Rusisë - Klan Kosova


Na ndiqni në:


Get it on Google Play Download on the App Store

Ukraina ndaloi flukset e naftës në Evropë për shkak të çështjes së pagesave, thotë Transneft i Rusisë

NULL NULL
09/08/2022

Ukraina ka pezulluar rrjedhjet e tubacioneve ruse të naftës në pjesë të Evropës Qendrore që nga fillimi i këtij muaji, sepse sanksionet perëndimore e penguan atë të pranonte tarifat e tranzitit nga Moska, tha të martën monopoli rus i tubacioneve Transneft.

Standardi ndërkombëtar i naftës së papërpunuar Brent u hodh me 2 dollarë për fuçi për t’u tregtuar afër 98 dollarëve ndërsa lajmi shtoi shqetësimet për furnizimin me energji, por u kthye në negativ më vonë gjatë ditës.

Evropa varet shumë nga nafta ruse, gazi natyror dhe qymyri. Çmimet e energjisë janë rritur këtë vit për shkak të mungesës së furnizimit, ndërsa Evropa përpiqet të zëvendësojë energjinë ruse me burime alternative.

Rrjedhat përgjatë gjurmës jugore të gazsjellësit të Druzhbës janë prekur ndërsa rruga veriore që i shërben Polonisë dhe Gjermanisë mbetet e pandërprerë, shkruan Reuters, transmeton Klankosova.tv.

Pezullimi i flukseve të tubacioneve të martën do të godasë vende të tilla si Sllovakia, Hungaria dhe Republika Çeke, të cilat të gjitha mbështeten shumë në naftën bruto ruse dhe kanë aftësi të kufizuar për të importuar furnizim alternativ nga deti.

Fakti që rafineritë duhet të importojnë naftë nga deti në një njoftim kaq të shkurtër do ta bëjë punën për të siguruar furnizim alternativ edhe më të vështirë në një treg tashmë të ngushtë të naftës, thanë tregtarët.

Firma hungareze e energjisë MOL dhe operatori sllovak i tubacionit Transpetrol konfirmuan se flukset janë ndalur për disa ditë për shkak të pagesës së tarifave të tranzitit.

MOL tha se kishte rezerva për disa javë dhe po punonte për një zgjidhje.

Rafineria e naftës e MOL Slovnaft tha se filloi diskutimet me Ukrainën dhe partnerët rusë për pagesën e mundshme të tarifës së transitit nga Slovnaft ose MOL.

Hungaria është një nga vendet më të varura nga nafta ruse dhe qeveria e saj ka lobuar fort për të marrë përjashtim nga sanksionet më të gjera të BE-së ndaj Moskës.