Ukraina i kërkon Indisë që të përfshihet më shumë në përfundimin e luftës - Klan Kosova


Na ndiqni në:


Get it on Google Play Download on the App Store

Ukraina i kërkon Indisë që të përfshihet më shumë në përfundimin e luftës

NULL NULL
10.04.2023 18:44
Emine Dzhaparova

Ukraina ka ftuar kryeministrin e Indisë për të vizituar Kievin.

Zëvendësministrja e Jashtme ukrainase, Emine Dzhaparova, tha se Narendra Modi duhet të përfshihet më shumë në zgjidhjen e luftës, gjatë një vizite në Nju Delhi.

Dzhaparova tha se priste që India, e cila aktualisht është presidente e G20, të ftonte zyrtarët ukrainas për të marrë pjesë në ngjarjet e shtatorit.

“Ne besojmë se India duhet të angazhohet dhe të përfshihet në një masë të madhe në çështjen e Ukrainës. Ne besojmë se intensifikimi i dialogut politik në nivelin më të lartë është hapi i parë drejt këtij qëllimi të madh. Presidenti im po kërkon një bisedë telefonike me kryeministrin. Ne mezi presim ta mirëpresim atë në Kiev një ditë”, ka thënë Dzhaparova.

India nuk ka qenë aq kritike ndaj pushtimit të Rusisë sa kombet e tjera dhe madje ka rritur konsumin e saj të naftës ruse.

Klikoni KËTU për t’u bërë pjesë e kanalit zyrtar të Klan Kosovës në Viber.

Klikoni KËTU për ta shkarkuar aplikacionin e Klan Kosovës në Android, dhe KËTU për iOS.