Na ndiqni në:


Get it on Google Play Download on the App Store

Tymi i zjarrit në Kanada kërcënon shëndetin e miliona njerëzve

NULL NULL
07.06.2023 08:44
ajri kanada

Paralajmërimet për cilësinë e ajrit me rrezik të lartë janë lëshuar për miliona njerëz në të gjithë Amerikën e Veriut për shkak të zjarreve të vazhdueshme në Kanada, raporton BBC, transmeton Klan Kosova.

Tymi i zjarrit ka mbuluar qytetet kryesore në Ontario dhe Quebec, duke përfshirë Toronton dhe zonat përreth.

Bëhet e ditur se tymi ka arritur deri në New York City dhe Connecticut, ku cilësia e ajrit është klasifikuar si “i pashëndetshëm”.

Pjesa më e madhe e tymit vjen nga Quebec, ku po digjen 160 zjarre.

Environment Canada lëshoi paralajmërimin më të fortë të martën për Otavën, duke e konsideruar cilësinë e ajrit në kryeqytetin kanadez një “rrezik shumë të lartë” për shëndetin e njerëzve.

Në Toronto dhe zonat përreth, cilësia e ajrit është klasifikuar si “rrezik i lartë”.

Ndërkohë, Agjencia Amerikane për Mbrojtjen e Mjedisit (EPA) e ka klasifikuar cilësinë e ajrit në pjesën më të madhe të SHBA-së verilindore si “të pashëndetshme”, veçanërisht për njerëzit që tashmë kishin probleme me frymëmarrjen.

Këshillimet për cilësinë e ajrit përfshijnë pjesën më të madhe të qytetit të Nju Jorkut dhe Konektikatit. Ato shtrihen gjithashtu deri në veri, në Boston dhe në jug deri në Pittsburgh dhe Washington DC.

*Klikoni KËTU për t’u bërë pjesë e kanalit zyrtar të Klan Kosovës në Viber.

*Klikoni KËTU për ta shkarkuar aplikacionin e Klan Kosovës në Android, dhe KËTU për iOS.

 

*Klikoni KËTU për t´u bërë pjesë e kanalit zyrtar të Klan Kosovës në Viber.

*Klikoni KËTU për ta shkarkuar aplikacionin e Klan Kosovës në Android, dhe KËTU për iOS.