Turqia prodhon pelena që detektojnë infeksionet urinare (VIDEO)

Turqia prodhon pelena që detektojnë infeksionet urinare (VIDEO)

NULL NULL
3 weeks më parë

Krijuesit e pelenave të zgjuara Pine në Turqi pretendojnë se kanë shpikur pelenën e parë në botë që zbulon një infeksion të traktit urinar.

Shpikja është një bashkëpunim midis fakultetit mjekësor të Universitetit Cerrahpasa të Stambollit dhe Kompanisë së Grupit Arkan, shkruan AP, transmeton Klankosova.tv.

Një zonë e caktuar në pelenë bëhet rozë pesë minuta pasi zbulohet infeksioni.

Pelena e zgjuar Pine është dermatologjike dhe citotoksike e testuar dhe patentuar, thonë prodhuesit e saj.

Ata thonë se bazuar në përdorimet klinike, shkalla e suksesit të pelenave në zbulimin e UTI është më shumë se 95 përqind.

Përveç që është e disponueshme në tregun turk, pelena e zgjuar Pine eksportohet në SHBA, Gjermani, Bullgari dhe Hungari.