20:06, 19 Prill 2019

Turqia ka arrestuar dy persona të dyshuar për spiunim për Emiratet e Bashkuara Arabe dhe po heton nëse të dyshuarit ishin të lidhur me vrasjen e gazetarit saudit Jamal Khashoggi, sipas raporteve të Anadolu Agency.

Anadolu Agency, duke cituar burime gjyqësore të premten, i përshkroi dy personat si “operativë të inteligjencës” që punonin në emër të Emirateve të

Bashkuara Arabe dhe tha se ata “i ishin referuar një gjykate me akuza për spiunazh politik dhe ushtarak”.

Media turke gjithashtu publikoi imazhe të dy personave pas arrestimit.

Ndërkaq, Reuters, duke cituar një zyrtar të lartë turk, tha se një nga dy burrat kishte ardhur në Turqi në tetor të vitit 2018, disa ditë pasi Khashoggi u vra brenda konsullatës së Arabisë Saudite në Stamboll.

Tjetri arriti më vonë për të ndihmuar kolegun e tij me ngarkesën e punës.

Khashoggi, një kritik i shquar i princit të kurorës saudite, Mohammed bin Salman, u vra nga operativët sauditë, duke provokuar një protestë ndërkombëtare.

CIA dhe disa vende perëndimore besojnë se princi i kurorës, sunduesi de facto i Arabisë Saudite, urdhëroi vrasjen, një deklaratë të cilën e mohojnë zyrtarët sauditë.

Konkurs Pune

Lexo më shumë