21:49, 19 Qershor 2019

Tre burra janë shpallur fajtor për akuzat që lidhen me sulmin në Universitetin e Kenias i cili ndodhi në vitin 2015, raporton BBC, transmeton Klan Kosova.

Rashid Charles Mberesero, Mohamed Ali Akibar dhe Hassan Edin Hassan janë shpallur fajtoë për komplotin për të kryer sulmin në të cilin u vranë 158 persona, shumica prej tyre studentë.

Ata u gjetën gjithashtu fajtorë pasi i përkasin grupit militant islamin al’Shabab të Somalisë.

Ndërsa personi i katërt, Sahal Diriye Hussein është liruar nga akuzat.

Konkurs Pune

Lexo më shumë