Na ndiqni në:


Get it on Google Play Download on the App Store

Tre arsye pse nuk duhet të bëni dush në mëngjes

NULL NULL
08.02.2023 15:11

NJERËZIT që e kanë zakon të bëjnë dush në mëngjes shpesh nxjerrin në pah përfitimet e rutinës së tyre të zgjimit. Për shembull, dushi menjëherë pas zgjimit mund t’ju japë një nxitje efektive të energjisë, ta bëjë më të lehtë zgjimin, t’ju ndihmojë të keni flokë më cilësorë dhe të reduktojë djersitjen gjatë ditës. Megjithatë, ekspertët paralajmërojnë se dushi në mëngjes ka disa disavantazhe.

Çarçafë të pistë

Dushi në mëngjes mund të rezultojë në çarçafë të ndotur gjatë natës. Domethënë, nëse përsëri flini pa bërë dush, do t’i lini në çarçafë të gjitha papastërtitë që janë grumbulluar në trupin tuaj gjatë ditës, shpjegon mjeku Adil Maqbool.

Neglizhimi i dushit gjatë natës mund të lërë më shumë pluhur, baktere, lëkurë të vdekur dhe djersë në shtratin tuaj. Prandaj, nëse shkoni në shtrat pa bërë dush, gjithë atë papastërti dhe djersë do t’i transferoni në çarçafët tuaj, dhe ky është një mjedis që mund të jetë shumë i përshtatshëm për rritjen e baktereve dhe acarimin e lëkurës”, shton ai.

Shkaktar i alergjisë

Për ata që janë alergjikë ndaj marimangave të pluhurit, dushi në mëngjes në vend të natës mund të shkaktojë reaksione alergjike dhe simptoma të tjera shoqëruese. Sa më shumë lëkurë të bie në shtrat, aq më shpejt shumohen marimangat.

“Marimangat janë insekte të vogla që jetojnë në pluhur dhe lulëzojnë në mjedise të ngrohta dhe me lagështi. Ata ushqehen me qelizat e vdekura të lëkurës sonë dhe kur një person shkon në shtrat pa dush, marimangat kanë një burim ushqimi. Ndërsa shumohen, marimangat mund të shkaktojnë alergji dhe simptoma të astmës tek njerëzit e ndjeshëm”, shpjegon Maqbool, i cili shton se një opsion shumë më i mirë është të bëni dush para se të shkoni në shtrat, shkruan Index.h, transmeton Klankosova.tv.

Problemet e lëkurës

Shumica e njerëzve djersiten shumë më tepër gjatë ditës sesa natën, që do të thotë se është e rëndësishme të pastroni lëkurën para se të shkoni në shtrat, thekson mjeku, veçanërisht nëse keni probleme me aknet.

“Puçrrat shkaktohen nga një kombinim i disa faktorëve të ndryshëm, duke përfshirë sekretimin e tepërt të vajit, poret e bllokuara dhe praninë e baktereve. Kur shkoni në shtrat pa dush, papastërtia, djersa dhe bakteret në lëkurën tuaj mund të kontribuojnë në bllokimin e poreve dhe prodhimin e tepërt të vajit që mund të çojë në zhvillimin e akneve. Përveç kësaj, kur flini në çarçafë të ndyrë, bakteret dhe papastërtitë mund të transferohen përsëri në lëkurë, duke përkeqësuar më tej një problem tashmë ekzistues”, paralajmëron Maqbool./Klankosova.tv/.

*Klikoni KËTU për t´u bërë pjesë e kanalit zyrtar të Klan Kosovës në Viber.

*Klikoni KËTU për ta shkarkuar aplikacionin e Klan Kosovës në Android, dhe KËTU për iOS.