Na ndiqni në:


Get it on Google Play Download on the App Store

Trajtimi me mikrovalë mund të jetë alternativë ndaj operacionit për kancerin e tiroides

NULL NULL
03.04.2024 21:27
Gjendra tiroide, foto ilustruese
Gjendra tiroide, foto ilustruese

Mikrovalët mund të ofrojnë një alternativë ndaj operacionit për disa njerëz me kancer tiroide, sugjeron një studim i ri.

Ablacioni me mikrovalë, i cili përdor nxehtësinë për të shkatërruar tumoret, shënjestroi në mënyrë më efektive kancerin e tiroides në pjesë të shumta të gjëndrës sesa operacioni, raportuan studiuesit të martën në revistën Radiology, transmeton Klan Kosova.

Terapia me mikrovalë kishte norma të ngjashme të mbijetesës pa progres në krahasim me operacionin, i cili përfshin heqjen e të gjithë ose një pjese të tiroides, tregojnë rezultatet. Ai ishte gjithashtu më pak invaziv dhe shkaktoi më pak efekte anësore sesa operacioni, shtuan studiuesit.

“Këto gjetje sfidojnë paradigmat tradicionale të trajtimit dhe hapin rrugë të reja për strategji më pak invazive të menaxhimit”, tha autori i studimit Ming-An Yu, drejtor i mjekësisë ndërhyrëse në Spitalin e Miqësisë Kinë-Japoni në Pekin.

Për studimin, studiuesit trajtuan gati 700 pacientë me karcinomën papilare të tiroides (PTC), e cila është lloji më i zakonshëm i kancerit të tiroides.

Deri në 60% të rasteve, PTC ndodh me tumoret që shfaqen në dy ose më shumë vende të ndryshme brenda gjëndrës tiroide.

Këto raste shpesh trajtohen me kirurgji, por heqja e një pjese ose të gjithë gjëndrës mund të ndikojë në cilësinë e jetës së pacientit, thanë studiuesit. Ata mund të përfundojnë duke marrë zëvendësimin e hormoneve tiroide për pjesën tjetër të jetës së tyre, ose të vuajnë nga efekte anësore si ngjirurit e zërit të përhershëm.

*Klikoni KËTU për t´u bërë pjesë e kanalit zyrtar të Klan Kosovës në Viber.

*Klikoni KËTU për ta shkarkuar aplikacionin e Klan Kosovës në Android, dhe KËTU për iOS.