Na ndiqni në:


Get it on Google Play Download on the App Store

Toshiba pranë fundit të një historie 74-vjeçare në tregun e aksioneve

NULL NULL
21.09.2023 09:12
Toshiba

Toshiba, një nga firmat më të vjetra dhe më të mëdha të Japonisë, do t’i japë fund historisë 74-vjeçare në tregun e aksioneve.

Arsyeja për këtë është se një grup investitorësh kanë blerë shumicën e aksioneve.

Kompania ka njoftuar se konzorciumi i drejtuar nga kapitali privat “Japan Industrials Partners”, ka blerë 78.65 përqind të aksioneve, raporton BBC, përcjell KlanKosova.tv.

Të pasurit në pronësi të mbi dy të tretave i jep mundësi grupit që ta kompletojë marrëveshjen prej 14 miliardë dollarësh për ta privatizuar atë.

Firma aktivitetin e kishte nisur si prodhues i pajisjeve telegrafike.

*Klikoni KËTU për t´u bërë pjesë e kanalit zyrtar të Klan Kosovës në Viber.

*Klikoni KËTU për ta shkarkuar aplikacionin e Klan Kosovës në Android, dhe KËTU për iOS.