Tornadot mbysin 23 njerëz dhe shkatërrojnë Misisipin - Klan Kosova


Na ndiqni në:


Get it on Google Play Download on the App Store

Tornadot mbysin 23 njerëz dhe shkatërrojnë Misisipin

NULL NULL
25.03.2023 13:10

Mbi 23 njerëz kanë vdekur pasi tornadot kaluan në shtetin amerikan të Mississippi të premten mbrëma.

Kurse, më shumë njerëz mendohet se janë bllokuar nën rrënojat e ndërtesave të shkatërruara.

Tornadot shkaktuan shkatërrime në disa qytete rurale, ku pemët dhe linjat e energjisë u shkatërruan dhe u raportuan dhjetëra mijëra ndërprerje të energjisë elektrike, shkruan CNN, përcjell Klankosova.tv.

Disa shtete të tjera jugore janë gjithashtu të përgatitur për stuhi të fuqishme.

Breshër në madhësinë e topave të golfit dhe reshje të dendura shiu janë raportuar në disa zona të shtetit.

Banorët e Rolling Fork, një qytet i vogël në Misisipin perëndimor, thanë se një tornado theu dritaret nga pjesa e pasme e shtëpive të tyre. Dëmet në zonë raportohen të jenë veçanërisht të rënda.

Njerëz të tjerë u bllokuan në grumbuj rrënojash, ndërsa disa njësi të zbatimit të ligjit janë të pagjetur në qarkun e Sharkey.

Një parashikues lokal i motit, i shqetësuar nga forca e një tornado që do të godiste qytetin e Amery, ndaloi për një moment parashikimin e tij televiziv për të ofruar një lutje për banorët e qytetit.

Guvernatori i Misisipit, Tate Reeves, shkroi në Twitter se ekipet e kërkimit dhe shpëtimit po ofronin mbështetje mjekësore për të prekurit.