Na ndiqni në:


Get it on Google Play Download on the App Store

Thatësira në Bririn e Afrikës, më e dëmshme sesa uria e vitit 2011, ku vdiqën mbi 200 mijë njerëz

NULL NULL
23.02.2023 00:53

Trendet e thatësirës në Bririn e Afrikës janë tani më të këqija se sa ishin gjatë urisë së vitit 2011, në të cilën vdiqën qindra mijëra njerëz, sipas Qendrës së Parashikimit dhe Aplikimeve të Klimës, IGAD.

Qendra tha se reshjet e shiut nën normale priten gjatë sezonit të shirave gjatë tre muajve të ardhshëm.

“Në pjesë të Etiopisë, Kenias, Somalisë dhe Ugandës që janë prekur më së shumti nga thatësira e fundit, ky mund të jetë sezoni i 6-të i dështuar radhazi i reshjeve”, tha raporti.

Kushtet më të thata se normalja janë rritur gjithashtu në pjesë të Burundit, Tanzanisë lindore, Ruandës dhe Sudanit Jugor perëndimor.

Teksa ekstremet e urisë nuk janë arritur, Sekretari i Përgjithshëm i OKB-së, Antonio Guterres, tha se 8.3 milionë njerëz – më shumë se gjysma e popullsisë së Somalisë – do të kenë nevojë për ndihmë humanitare këtë vit.

Thatësira, më e gjata e regjistruar në Somali, ka zgjatur pothuajse tre vjet dhe dhjetëra mijëra njerëz kanë vdekur.

Muajin e kaluar, koordinatori rezident i OKB-së për Somalinë paralajmëroi se vdekjet e tepërta në vend “pothuajse me siguri” do të tejkalojnë ato të urisë së shpallur në vend në vitin 2011, kur më shumë se 260,000 njerëz vdiqën nga uria.

Rreth 1.3 milionë njerëz, 80 për qind gra dhe fëmijë, janë zhvendosur brenda vendit në Somali nga thatësira që përfshiu Bririn e Afrikës. Pas pesë sezonesh radhazi të dobëta me shi, thatësira e vazhdueshme është bërë tashmë më e gjata dhe më e rënda në historinë e fundit të Somalisë.

Afro 23 milionë njerëz mendohet se janë shumë të pasigurt në rezervat ushqimore në Somali, Etiopi dhe Kenia.

Tashmë 11 milionë bagëti që janë thelbësore për shëndetin dhe pasurinë e shumë familjeve kanë ngordhur, thuhet në deklaratën e së mërkurës. Shumë njerëz të prekur në të gjithë rajonin janë blegtorë ose fermerë që kanë parë të mbjellat dhe burimet e ujit të thahen.

Lufta në Ukrainë ka ndikuar në reagimin humanitar, pasi donatorët tradicionalë në Evropë i devijojnë fondet për krizën më afër shtëpisë.

 

*Klikoni KËTU për t´u bërë pjesë e kanalit zyrtar të Klan Kosovës në Viber.

*Klikoni KËTU për ta shkarkuar aplikacionin e Klan Kosovës në Android, dhe KËTU për iOS.