Na ndiqni në:


Get it on Google Play Download on the App Store

Tetë shenja që tregojnë se jeni një introvert i këndshëm për njerëzit

NULL NULL
12.04.2023 21:02
introvert

Introvert është ai që ka më shumë nevojë të “rimbushet” pasi të jetë rrethuar me njerëz të tjerë për një periudhë kohore.

Në fakt, sipas të gjitha gjasave është e vështirë të thuhet nëse dikush është  introvert apo ekstrovert bazuar në ndërveprimet e tyre – aq më tepër kur bëhet fjalë për introvertë të pëlqyeshëm për njerëzit.

Psikologja këshilluese, Dr Rina Bajaj, thotë për Metro.co.uk se një introvert i pëlqyeshëm për njerëzit është dikush që është natyrshëm introvert, që do të thotë se ata preferojnë të kalojnë kohë vetëm ose në grupe të vogla.

“Megjithatë, ata gjithashtu kanë një dëshirë të fortë për t’i bërë të tjerët të lumtur dhe për të shmangur konfliktin, gjë që mund t’i shtyjë ata t’i japin përparësi nevojave dhe dëshirave të të tjerëve mbi të tyret”, shtoi psikologja, përcjell Klankosova.tv

Tetë shenja që tregojnë se jeni një introvert i këndshëm për njerëzit:

Sipas Dr Rina, ju mund të jeni një introvert i këndshëm për njerëzit nëse keni problemet e mëposhtme:

Shmangia e konfliktit: Introvertët e këndshëm për njerëzit i shmangen konfliktit, edhe nëse kjo do të thotë të sakrifikojnë nevojat ose dëshirat e tyre.

Vështirësi për të thënë jo: Ata mund ta kenë të vështirë t’u thonë jo kërkesave ose ftesave, edhe kur kjo nuk është në interesin e tyre më të mirë.

Vendosja e të tjerëve në radhë të parë: Ata mund t’u japin përparësi nevojave dhe dëshirave të të tjerëve mbi të tyret, shpesh me shpenzimet e tyre.

Frika nga refuzimi: Ata mund të shqetësohen se pohimi i vetvetes ose shprehja e mendimeve të tyre të vërteta do të çojë në refuzim ose mosmiratim nga të tjerët.

Hezitim për të folur: Introvertët mund të hezitojnë të flasin në grupe ose të shprehin mendimet e tyre, edhe kur kanë diçka të vlefshme për të kontribuar.

Mendimi i tepërt i ndërveprimeve: Ata mund të kalojnë shumë kohë duke analizuar ndërveprimet shoqërore dhe duke u shqetësuar nëse kanë thënë apo kanë bërë gjënë e duhur. Kjo mund të shfaqet në ndjenjat e ankthit, dyshimit ose kritikës ndaj vetes.

Vështirësi në vendosjen e kufijve: Introvertët e pëlqyeshëm për njerëzit mund të luftojnë për të vendosur kufij me të tjerët, duke çuar në ndjenja të mbingarkesës.

Vendosja e një maske: Ata mund të ndjejnë nevojën për të vendosur një “maskë sociale” ose të pretendojnë të jenë dikush që nuk janë në mënyrë që të përshtaten ose të shmangin konfliktin.

Sipas Dr Rina, një nga hapat e parë që mund të hidhni është të mësoni se si të thoni jo.

Procesi i tejkalimit të pengesave do të duket i ndryshëm nga personi në person.

Gjëja më e rëndësishme është të kontrolloni rregullisht nivelet tuaja të energjisë dhe të kërkoni mbështetje nga të dashurit ose profesionistët kur gjërat bëhen shumë.

Rrini të informuar mbi zhvillimet kryesore duke u bërë pjesë e komunitetit tonë në Viber.

BONUS: Merreni aplikacionin tonë në Android dhe iOS.

*Klikoni KËTU për t´u bërë pjesë e kanalit zyrtar të Klan Kosovës në Viber.

*Klikoni KËTU për ta shkarkuar aplikacionin e Klan Kosovës në Android, dhe KËTU për iOS.