Teknologjia e re rikthen statujat e Buddhas(VIDEO) - Klan Kosova


Na ndiqni në:


Get it on Google Play Download on the App Store

Teknologjia e re rikthen statujat e Buddhas(VIDEO)

NULL NULL
17/06/2015

Imazhet e statujave të Bamiyan Buddhist që u shkatërruan 14 vjet më parë nga talebanët, u përpunuan  nga një çift kinez më 6 qershor dhe 7, me një ndriçim të teknologjisë në Afganistan.

Zhang Xinyu dhe gruaja e tij Liang Hong janë aventurier entuziast nga Kina.

Për dy netë, ata kanë përdorur disa proeksione për të risjellur përsëri imazhet e Buddhas, që qëndruan aty për tëtë orë.

Banorët lokal ishin shumë të emocionuar për këtë ngjarje, ata bile kënduan dhe kërcenin për këtë moment historik, transmeton Klan Kosova.

”Është një moment shumë historik për ne, dhe unë mendoj se ky moment na kujton disi ringjalljen e historisë sonë, diçka që u shkatërrua gjatë kohës së talebanëve. Kjo nuk mund të plotësojë vendin bosh të Buddhas por kjo gjë është diçka që na kujton se ajo nuk ka vdekur,” tha Javad një person Bamiyan.

Çifti vullnetar në fund kanë dhuruar pajisjet e ndriçimit mbrojtjes kulturore, e cila në këtë mënyrë kanë vendosur që këto imazhe t’i rikthejnë çdo vit në të ardhmen.

.