Të vaksinuarit kundër COVID-19 kanë një simptomë të përbashkët pas testimit pozitiv - Klan Kosova


Na ndiqni në:


Get it on Google Play Download on the App Store

Të vaksinuarit kundër COVID-19 kanë një simptomë të përbashkët pas testimit pozitiv

NULL NULL
07/08/2022

Ndërsa mund të dihet gjerësisht se simptomat e zakonshme të COVID-it përfshijnë lodhjen, dhimbjen e fytit dhe dhimbjet e kokës, ekziston një simptomë tjetër e përhapur që përmendet në mesin e të sëmurëve.

Sipas të dhënave të mbledhura nga aplikacioni ZOE Health Study, diarreja është një simptomë e zakonshme e COVID-it për britanikët e vaksinuar.

Të dhënat tregojnë se kishte një rritje të njerëzve që raportuan këtë simptomë në janar  dhe se disa prej tyre lidheshin me variantin Omicron të COVID-19.

Ekipi tha se diarreja mund të jetë një simptomë e hershme e virusit, duke filluar nga dita e parë e infektimit dhe duke u përkeqësuar gjatë gjithë javës.

“Zakonisht zgjat mesatarisht dy deri në tre ditë, por mund të zgjasë deri në shtatë ditë te të rriturit”, tha ekipi i ZOE.

Të dhënat zbuluan se kjo simptomë është bërë më pak e përhapur me secilin variant, pasi gati një e treta e të rriturve të moshës mbi 35 vjeç raportuan se kishin diarre gjatë valës Alfa, ndërsa vetëm një në pesë thanë se e kishin përjetuar atë gjatë valëve Omicron dhe Delta.

Personat që e përjetuan atë gjatë dy valëve të fundit ishin vaksinuar ose dy herë ose kishin marrë gjithashtu një vaksinë përforcuese.

NHS thotë se diarreja është e zakonshme te të rriturit dhe gjëja më e rëndësishme që duhet të bëni është të qëndroni të hidratuar.

Shërbimi shëndetësor këshillon gjithashtu që të qëndroni në shtëpi dhe të pushoni shumë.

Nëse keni diarre së bashku me simptoma të tjera të zakonshme të COVID-it, si: temperaturë e lartë, kollë e re dhe një humbje ose ndryshim i ndjenjës së shijes ose nuhatjes, sigurohuni që të bëni një test për COVID dhe të ndiqni udhëzimet nëse rezultoni pozitiv.