‘Tarzani i jetës reale’ vdes nga kanceri i mëlçisë pasi jetoi në xhungël për 40 vjet

‘Tarzani i jetës reale’ vdes nga kanceri i mëlçisë pasi jetoi në xhungël për 40 vjet

NULL NULL
1 month më parë

Burri i quajtur “Tarzani i jetës reale”, i cili ka jetuar në xhungël për 40 vjet, ka vdekur nga kanceri në mëlçi.

Ho Van Lang u kthye në ‘botën e civiluzar’ tetë vjet më parë, pasi mbijetoi 41 vjet në natyrë me babanë e tij.

Lang dhe babai i tij, Ho Van Thanh, ikën në thellësitë e pyllit kur një bombë amerikane ra mbi shtëpinë e tyre dhe vrau nënën e tij dhe dy vëllezërit e motrat gjatë Luftës së Vietnamit.

Dyshja jetonte tërësisht jashtë tokës – duke ngrënë mjaltë, fruta dhe krijesa pyjore, duke ndërtuar strehimore dhe duke u mbrojtur.

Kur ata dolën nga xhungla për të kërkuar ndihmë për gjendjen e përkeqësuar të Thanh në 2013, ata menduan se lufta po vazhdonte akoma.

Lang vdiq nga kanceri i mëlçisë të hënën pasi u përball me “pasojat fatale” të “jetës moderne”.

Miku i tij, fotografi Alvaro Cerezo, tha se shkaku i vdekjes së tij ka të ngjarë të lidhet me “ngrënien e ushqimeve të përpunuara dhe nganjëherë pirjen e alkoolit”, shkruan Mirror, transmeton Klankosova.tv.

Villagers looking for firewood spotted the two "jungle men" and contacted local authorities