Talebanët shënojnë vitin e parë në pushtet, gjersa kriza afgane thellohet (VIDEO) - Klan Kosova


Na ndiqni në:


Get it on Google Play Download on the App Store

Talebanët shënojnë vitin e parë në pushtet, gjersa kriza afgane thellohet (VIDEO)

NULL NULL
15/08/2022

Një festë kombëtare është shpallur në Afganistan pasi autoritetet talebane shënojnë përvjetorin e parë të marrjes së pushtetit atje.

Anëtarët dhe mbështetësit e talebanëve kanë parakaluar në rrugë dhe kanë varur flamuj bardh e zi

Por përvjetori vjen gjatë një krize të thelluar ekonomike dhe humanitare, me shumë burra të paaftë për të gjetur punë dhe shumica e shkollave të mesme të vajzave ende të mbyllura.

Ndërsa luftëtarët talebanë hynë në kryeqytet më 15 gusht 2021, presidenti Ashraf Ghani u largua dhe qeveria afgane ra.

Ai pasoi vendimin e SHBA-së për të tërhequr trupat nga vendi deri në shtator të atij viti

Kishte skena të dëshpëruara në aeroportin e Kabulit teksa mijëra njerëz u përpoqën të arratiseshin – madje duke u kapur pas avionëve ndërsa përpiqeshin të ngriheshin, raporton BBC, transmeton Klankosova.tv.