Na ndiqni në:


Get it on Google Play Download on the App Store

Talebanët shënojnë vitin e parë në pushtet, gjersa kriza afgane thellohet (VIDEO)

NULL NULL
15.08.2022 11:04

Një festë kombëtare është shpallur në Afganistan pasi autoritetet talebane shënojnë përvjetorin e parë të marrjes së pushtetit atje.

Anëtarët dhe mbështetësit e talebanëve kanë parakaluar në rrugë dhe kanë varur flamuj bardh e zi

Por përvjetori vjen gjatë një krize të thelluar ekonomike dhe humanitare, me shumë burra të paaftë për të gjetur punë dhe shumica e shkollave të mesme të vajzave ende të mbyllura.

Ndërsa luftëtarët talebanë hynë në kryeqytet më 15 gusht 2021, presidenti Ashraf Ghani u largua dhe qeveria afgane ra.

Ai pasoi vendimin e SHBA-së për të tërhequr trupat nga vendi deri në shtator të atij viti

Kishte skena të dëshpëruara në aeroportin e Kabulit teksa mijëra njerëz u përpoqën të arratiseshin – madje duke u kapur pas avionëve ndërsa përpiqeshin të ngriheshin, raporton BBC, transmeton Klankosova.tv.

*Klikoni KËTU për t´u bërë pjesë e kanalit zyrtar të Klan Kosovës në Viber.

*Klikoni KËTU për ta shkarkuar aplikacionin e Klan Kosovës në Android, dhe KËTU për iOS.