Studimi i ri: Mbjellja e më shumë pemëve mund të zvogëlojë vdekjet nga temperaturat e larta - Klan Kosova


Na ndiqni në:


Get it on Google Play Download on the App Store

Studimi i ri: Mbjellja e më shumë pemëve mund të zvogëlojë vdekjet nga temperaturat e larta

NULL NULL
11.02.2023 21:35

Një studim i ri nga “The Lancet” tregon se mbjellja e më shumë pemëve mund të zvogëlojë vdekjet që lidhen me temperaturat e larta.

Studimi që përfshiu 93 qytete evropiane zbuloi se një e treta 6 mijë e 700 vdekjeve të parakohshme të lidhura me temperaturat e larta në 2015 mund të ishte shmangur duke rritur mbulimin e pemëve deri në 30 për qind.

Autorja kryesore e hulumtimit, Tamara Lungman, një studiuese në Institutin e Barcelonës për Shëndetin Globalm shpjegoi se ky studim ishte ndër të parët që tregoi se vdekjet nga temperaturat e larta mund të parandaloheshin duke rritur mbjelljen e pemëve, shkruan Gazettengr, transmeton Klankosova.tv.

“Ne tashmë e dimë se temperaturat e larta në mjediset urbane janë të lidhura me rezultate negative shëndetësore”, u shpreh tutje ajo.

Studiuesit e “The Lancet” zbuluan se qytetet regjistrojnë më shumë vdekje të lidhura me valët e të nxehtit sesa fshatrat.

Mungesa e pemëve, prania e asfaltit dhe përdorimi i materialeve të ndërtimit që thithin nxehtësinë janë shënuar si faktorë që përkeqësojnë ngrohjen globale në zonat urbane.