Spitali i Prishtinës do të ndërtohet në Hajvali, përfundon për rreth 4 vjet (VIDEO) - Klan Kosova


Na ndiqni në:


Get it on Google Play Download on the App Store

Spitali i Prishtinës do të ndërtohet në Hajvali, përfundon për rreth 4 vjet (VIDEO)

NULL NULL
04.03.2023 19:10
spitali i prishtines

Një tokë rreth 4 hektarëshe në afërsi të Pallatit të Drejtësisë në lagjen Hajvalia, është përcaktuar të jetë prona e Spitalit të Prishtinës, që pritet të nisë së ndërtuari sivjet.

Për realizimin e premtimit të kamotshëm, u krye studimi i fizibilitetit, e aktualisht është në fazën e planit detal që pritet të përfundojë kah mesi i muajit, raporton Ju Flet Prishtina.

Kjo qendër e shëndetësisë sekondare do të ketë emergjencën, ambulancën specialistike, internon, disa departamente kirurgjike, gjinekologji, pediatri e edhe departamentet e diagnostikës.

Institucioni që parashihet me ligjin për kryeqytetin pritet të ketë rreth 370 punëtorë, nga ta 60 ose 80 mjekë dhe të tjerët infermierë e punëtorë ndihmës.

Spitali nuk do të ju shërbejë vetëm prishtinasve por të gjithë qytetarëve nga komunat të cilat përfshijnë rajonin e saj.

Për këtë projekt, komuna ka lidhur marrëveshje bashkëpunimi me Odën e Mjekëve e ShSKUK-në për të marrë edhe rekomandimet e këtyre institucioneve.

I gjithë projekti pritet të kushtojë rreth 50 milionë euro, e që parashihet të kryhet për afro 4 vite. Për financim, komunarët thonë se do të shohin mundësinë e përkrahjes edhe nga ekzekutivi por edhe nga donacione të tjera. /Klankosova.tv

Rrini të informuar mbi zhvillimet kryesore duke u bërë pjesë e komunitetit tonë në Viber

BONUS: Merreni aplikacionin tonë në Android dhe iOS