Si të reagoni nëse sulmoheni nga një peshkaqen - Klan Kosova

Na ndiqni në:


Get it on Google Play Download on the App Store

Si të reagoni nëse sulmoheni nga një peshkaqen

NULL NULL
15/11/2015

E përditshmja britanike “The Guardian” ka publikuar një shkrim se çka duhet të bëjmë nëse ndeshemi me një peshkaqen. Sipas Universiteti të ‘Florida Shark’ gjëja më e mirë për që duhet bërë është të notojmë shpejt dhe por pa bërë shumë zhurmë. Mënyrë më ideale do të ishte të notoni më dikë që të mos jeni një ‘objektiv i vetmuar’, transmeton Express

Kurse studimet e bëra nga Bucher dhe disa studiues të tjerë në SHBA tregojnë që peshkaqenët kanë tendencë për ti ndjekur objektivat por ata ndalen në qoftë se ballafaqohen.

“Nëse gjahu ballafaqohet me të, peshkaqenët kanë tendencë të sillen”, tha Bucher. Nëse një peshkaqeni bardhë gjashtë deri në shtatë metra është i interesuar për juve nuk keni çfarë të bëni, por nëse ballafaqoheni me një tre metra duhet te bëheni shumë të kujdesshëm”, vazhdoi ai.

Në qoftë se një peshkaqen është në kërkim për të ju sulmuar do të përkul shpinën dhe të nxitojë në drejtim tuajin. Këtu sugjerohet të bëhet një prerje e këndit duke e vendosur shpinën kundër një gume apo shkëmbi nëse është afër. Kjo për arsye sepse peshkaqeni do të përballet me një objekt të pajetë jo atraktiv për tu ngrënë.

Vitin e kaluar një mjek kishte tentuar të menaxhoj situatën e sulmit të peshkaqenit duke e goditur me thikë.

Fanning, mjeku, tha se e kishte goditur disa herë, e cila mund të jetë efektive por shumë e rrezikshme.

Po ashtu metoda për të shtiremi si i vdekur nuk punon si një strategji kështu që mundoheni të tërhiqeni sa më shpejtë që të jetë e mundur.

Kohëve të fundit janë duke u përpjekur për të krijuar teknologji e cila do të jetë pengesë vizuale për peshkaqenët të cilët kanë një shikim mjaft të dobët. Kjo po iu mundësohet më shumë atyre të cilët bëjnë sërf. Po ashtu shkencëtarët kanë tendencë për të vendosur më shumë sinjale elektrike si Shark Sheild, një sistem që mund të përfshihet edhe në dërrasën e sërfit dhe do të jenë në dispozicion së shpejti./Lajmpress