Na ndiqni në:


Get it on Google Play Download on the App Store

Si ta dini nëse keni toksina në trup?

NULL NULL
11.03.2023 13:28

Toksinat hyjnë në trupin tonë në mënyra të ndryshme dhe ato mund të vijnë nga ushqimi, ajri, uji, madje edhe nga një telefon celular.

Ekspertët kanë llogaritur se deri në moshën 70 vjeçare, një person do të hajë deri në 100 ton ushqime të ndryshme dhe do të pijë rreth 40,000 litra lëngje, nga të cilat të paktën një e pesta përbëhet nga ushqime që trupi jonë nuk mund t’i tretë ose t’i përdorë si energji, shkruan VeryWell, përcjell Klankosova.tv.

E gjithë kjo duhet të lidhet me faktin se shumë njerëz pinë shumë pak ujë, i cili është i rëndësishëm për tretjen, shkëmbimin e substancave dhe eliminimin e toksinave nga trupi, si dhe me zakonin e të ngrënit në mënyrë të parregullt, domethënë anashkalimin e vakteve, e cila mund të jetë arsyeja e ngadalësimit të metabolizmit.

Si gjithmonë, trupi na dërgon simptoma paralajmëruese, por është e rëndësishme që të jemi në gjendje t’i njohim ato.

Ju nuk mund të humbni peshë

Nëse po përpiqeni të humbni disa kilogramë dhe keni bërë gjithçka për t’ia dalë mbanë, por dhjami reziston, ka mundësi që toksinat të kenë faj. Toksinat si dioksinat, PCB-të dhe shumë pesticide janë lipofile që do të thotë se ato ruhen në trupin tonë nga qelizat dhjamore. Kur trupi është i mbingarkuar me to, bëhet e vështirë të humbasësh kilogramët e tepërt. Ajo që mund të bëni në këtë rast është të përpiqeni të rivendosni ekuilibrin në trup, gjë që do ta bëni kryesisht duke u ushqyer më shëndetshëm dhe duke shmangur marrjen e toksinave.

Ndjeheni shpesh të fryrë

Zbrazja e zorrëve është një mënyrë tjetër se si trupi çliron veten nga toksinat, por nëse zbrazja nuk është e rregullt, toksinat mbeten në trup dhe mund të shkaktojnë parehati. Nëse keni probleme me jashtëqitjen, pini shumë ujë, bëhuni më aktiv fizikisht dhe ndonjë çaj gjithashtu mund të ndihmojë.

Keni erë të keqe goje

Era e keqe e gojës nuk është vetëm e pakëndshme, por mund të jetë edhe shenjë se trupi është plot me toksina. Era e keqe e gojës mund të ndodhë për shkak të baktereve në gojë, por edhe nëse mëlçia dhe zorrët kanë vështirësi në eliminimin e toksinave. Duke pastruar rregullisht gjuhën dhe duke larë dhëmbët, ju mund të eliminoni bakteret nga goja juaj, gjithashtu majdanozi ose do të ndihmojë në detoksifikimin e mëlçisë.

Aromat ju shqetësojnë

Ndjeshmëria e tepërt ndaj aromave të jashtme mund të ndodhë nëse mëlçia ka vështirësi në eliminimin e toksinave nga trupi. Domethënë, kur mbyllen rrugët e detoksifikimit, shqisat bëhen më të mprehta, kështu që mund të shfaqet një dhimbje koke ose të përziera e shkaktuar nga disa aroma më të forta. Edhe në këtë rast, bimët mund të ndihmojnë në largimin e toksinave nga mëlçia. Përveç majdanozit, çaji mund të jetë gjithashtu i dobishëm.

 

*Klikoni KËTU për t´u bërë pjesë e kanalit zyrtar të Klan Kosovës në Viber.

*Klikoni KËTU për ta shkarkuar aplikacionin e Klan Kosovës në Android, dhe KËTU për iOS.