Na ndiqni në:


Get it on Google Play Download on the App Store

Si është të ballafaqohesh me depresionin dhe ankthin?

NULL NULL
28.02.2017 14:00

“Është një ndjenjë gjithëpërfshirëse e të qenit e pamundur të gjesh zgjidhje, t’ia ngulësh sytë zbrazëtisë dhe të ndjehesh tërësisht i paaftë ta largosh veten nga aty”, e përshkoi depresionin një i intervistuar.

Thonë se të zgjohesh nga gjumi për çdo ditë është sfidë në vete dhe se shpesh pjesa më e vështirë është të tentosh ta fshehësh atë, shkruan The Independent, transmeton Klan Kosova.

Tema e depresionit nuk është më tabu sikur në të kaluarën dhe me kalimin e kohës shumë njerëz dalin haptazi të flasin për shëndetin mendor.

Por cilat janë shenjat e depresionit?

Një ndjenjë ngulfatëse e druajtjes

Dëshirë për vetë-shkatërrim dhe vdekje

Asgjë nuk të sjellë gëzim

Një ndjenjë gjithëpërfshirëse e pazgjidhshmërisë

Çdo  ditë është sikur të jetosh një gënjeshtër

Gjërat që duken si brenga kalimtare mund të zgjerohen në frikë konsumuese

Presion konstant

*Klikoni KËTU për t´u bërë pjesë e kanalit zyrtar të Klan Kosovës në Viber.

*Klikoni KËTU për ta shkarkuar aplikacionin e Klan Kosovës në Android, dhe KËTU për iOS.