Shteti e komuna e harruan Abejën, kryetrimin e luftërave (VIDEO) - Klan Kosova


Na ndiqni në:


Get it on Google Play Download on the App Store

Shteti e komuna e harruan Abejën, kryetrimin e luftërave (VIDEO)

NULL NULL
nga Qendresa Sinani 10/08/2022

Njëri prej ushtarakëve më të njohur shqiptarë që para Kosovës kishte luftuar kundër forcave serbe edhe në Bosnje e Kroaci, Bekim Berisha, vdiq në betejën e Junikut më 10 gusht 1998.

Për shkak të përvojës së madhe, Abeja konsiderohej koka e organizimit military gjithandej kah veproi.

Në 24 vjetorin e vdekjes së tij nuk pati ndonjë organizim shtetëror a komunal. Shokët e tij të luftës, megjithatë, nuk e harruan dhe bënë homazhe te varri i tij.

Berisha është ushtari i vetëm që u dekorua nga tre presidentë shtetesh, në Kosovë, Shqipëri dhe Kroaci.

Ish-kryetari i kësaj të fundit, Franjo Tuxhman, pati thënë se Abeja vlente sa një mijë ushtarë ndërsa nëpër media është quajtur si njëri prej luftëtarëve më të mëdhenj, për të cilin e hiqnin kapelën politikanë e gjeneralë