Shtatë ushqime që djegin dhjamin e barkut - Klan Kosova


Na ndiqni në:


Get it on Google Play Download on the App Store

Shtatë ushqime që djegin dhjamin e barkut

NULL NULL
15.03.2023 09:27
Shtate ushqimet per bark

Largimi i dhjamit nga barku nuk është vetëm çështje estetike dhe pamjes së bukur, por është e nevojshme për një shëndet më të mirë.

Përkatësisht, siç raporton portali Select Health, transmeton Klankosova.tv, indi dhjamor në bark është një nga zonat më të rrezikshme për ruajtjen e yndyrës.

Në fakt, rrit rrezikun e vdekjes së parakohshme edhe për njerëzit me peshë të shëndetshme.

Siç shpjegojnë dietologët, janë shtatë ushqime që janë provuar se e djegin dhjamin e barkut, përcjell Index.hr, transmeton Klankosova.tv.

Këto janë:

Fasulet
Peshku i llojit salmon
Kosi
Piperi i kuq
Brokoli
Bishtajat
Uthulla e mollës.

Secili prej këtyre ushqimeve, sipas dietologëve, përmban vlera të shumta ushqyese që ndihmojnë në djegien e dhjamit dhe yndyrës së barkut, por gjithashtu kontribuojnë në humbjen më të suksesshme të peshës, transmeton Klankosova.tv.